Vymýšlí se léčba pro Deutsche Bank. Propouštění bankéřů, půjčky od německých firem

Největší německá banka Deutsche Bank uzavřela se závodní radou dohodu, díky které bude moci zrušit další tisícovku pracovních míst v Německu. Již v červnu se přitom dohodla na snížení německé pracovní síly o 3000 osob. Tyto kroky jsou součástí plánu na zrušení 9000 pracovních míst po celém světě, který firma představila v loňském roce.

„Důsledně realizujeme svou strategii, abychom zvýšili efektivitu banky,“ uvedl dnes německý personální ředitel podniku Karl von Rohr. „Zajistím, aby se veškeré snižování počtu zaměstnanců uskutečnilo sociálně zodpovědným způsobem,“ dodal.

Deutsche Bank se potýká se špatnými hospodářskými výsledky, firmě navíc ve Spojených státech hrozí vysoká pokuta kvůli spornému prodeji hypotečních cenných papírů před rokem 2008. Akcie banky se minulý týden dostaly pod silný tlak a postupně klesly na rekordní minima. Potíže Deutsche Bank vyvolaly obavy z evropské bankovní a finanční krize.

Generální ředitelé předních německých podniků, kteří již dříve vyslovili bance podporu, nyní také prohlásili, že jsou jí v případě potřeby připraveni nabídnout kapitálovou injekci, informoval ve čtvrtek německý list Handelsblatt s odvoláním na své zdroje.

Podle nich by se případná kapitálová injekce pohybovala v řádu miliard eur. Firmy prý zvažují možnost, že by v rámci navýšení kapitálu banky nakoupily její akcie. Handelsblatt neupřesnil, které podniky o této kapitálové injekci diskutovaly. Deutsche Bank se ke zprávě listu odmítla vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Deutsche Bank
Zdroj: Arne Dedert/ČTK/DPA

Mezi podniky, které ale už dříve prostřednictvím svých šéfů podporu bance vyjádřily, patří například Siemens, Daimler, BASF, Munich Re, RWE a E.ON. 

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová ve čtvrtek uvedla, že Deutsche Bank by měla přehodnotit svůj podnikatelský model, aby si udržela dlouhodobou ziskovost v prostředí velmi nízkých úrokových sazeb. Stejně by podle Lagardeové měly postupovat i další banky.

Evropský bankovní sektor se ubírá správným směrem

Podle místopředsedy Evropské komise Valdise Dombrovskise však evropský bankovní sektor funguje dobře a vyvíjí se správným směrem, a to navzdory potížím některých individuálních finančních institucí v Německu či Itálii, citovala místopředsedu agentura Reuters.

Evropský bankovní systém má podle Dombrovskise sice i nadále určité slabiny, které jsou spojeny zejména s nesplácenými úvěry, jako celek je ale zdravý. K problémům některých konkrétních bank, například německé Deutsche Bank a italské Monte Paschi, se ale Dombrovskis odmítl vyjádřit.