Vyjednávání o platech v ČSOB přitvrdilo. Část odborářů vyhlásila stávkovou pohotovost

Ani po roce jednání o nové kolektivní smlouvě v ČSOB, jedné z největších bank v Česku, nedospěly vedení  a odbory k dohodě. Nyní navíc zástupci Moderních odborů (MO) vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost právě kvůli sporu o uzavření této smlouvy na období 2018 až 2020.

„Chceme konstruktivní přístup ze strany ČSOB. Nelíbí se nám přístup jejího vedení k jednání, který je jednostranný, odmítavý a silový,“ uvedla Ladislava Spielbergerová z MO. Prvním krokem podle ní bude snaha o zajištění schůzky odborářů s vedením belgické banky KBC, která je mateřskou společností ČSOB. Služby na pobočkách v tuto chvíli odbory omezovat neplánují.

Vyhlášení stávkové pohotovosti podpořil také Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví prostřednictvím svého předsedy Františka Hupky.

  • Předmětem sporu o uzavření kolektivní smlouvy jsou:
  • * Zvýšení základních tarifních mezd o 8,81 procenta
  • * Výplata mimořádného navýšení mzdy o tisíc korun pro všechny zaměstnance do 30 tisíc korun základní mzdy
  • * Podmínky pro činnost odborů dle původní kolektivní smlouvy platné do konce roku 2017
  • Zdroj: Tisková zpráva Moderních odborů v ČSOB, 23. 5. 2018

Jednání o kolektivní smlouvě se nyní vedou za účasti nezávislé zprostředkovatelky. V ČSOB působí kromě MO také odboráři z Centrální odborové organizace Praha. MO počátkem dubna informovaly agenturu ČTK, že požadují růst mezd o 15 procent a dodaly, že úspěšné hospodaření banky se neodráží v odměňování jejích zaměstnanců.

Odborářka Spielbergerová také řekla před časem pro server iRozhlas, že nedostává už dva měsíce plat. Podle ní jde o trest za to, že se snaží vyjednat zvýšení mezd. 

Jak to vidí management banky

„V našem přístupu k vyjednávání se nic nemění, další schůzka s odbory je již naplánována,“ sdělila ve středu banka. Připomněla, že od 1. května zvýšila i mzdy průměrně o 5,4 procenta a celkem se s dosud provedenými úpravami roční příjmy zaměstnanců v bance zvedly průměrně o 6,6 procenta. 

Členskou základnu odborových organizací v ČSOB tvoří přibližně 20 procent zaměstnanců, uvedla nedávno banka.

V loňském roce měla ČSOB největší čistý zisk mezi českými bankami (17,5 miliardy Kč). Meziročně vzrostl o 16 procent.

K loňským výsledkům uvedla odborová centrála ČMKOS, která Moderní odbory podporuje, že to byl historicky největší zisk, ale přinesl historicky nejmenší růst mezd a šikanu odborů. 

ČMKOS informovala, že za roky 2012 až 2016 vydělala ČSOB přes 70 miliard korun. Dodala, že odborům jde zejména o nízkopříjmové zaměstnance, že i v bankovnictví pracují lidé s hrubou mzdou 16 tisíc korun. 

„Jde o příklad nadnárodní firmy, která v Česku generuje obrovské zisky na úkor našich zaměstnanců. ČMKOS podpoří Moderní odbory v ČSOB v jejich snaze upozornit v rámci evropských odborových struktur na tento přístup mateřskou firmu. Je třeba poukázat a odsoudit skutečnost, že vedení ČSOB zaujalo šikanózní přístup k představitelkám odborů v ČSOB,“ zdůraznil v dubnu předseda ČMKOS Josef Středula.

Server iRozhlas uvedl, že na platech už se po několikaměsíčním vyjednávání dohodli zaměstnanci ve všech bankách – kromě ČSOB. 

Pokud by došlo ke stávce, bylo by to v novodobé historii České republiky poprvé, kdy by stávkovali bankovní úředníci. V Evropské unii stávkují často. Naposledy vyšli bankovní úředníci do ulic třeba v Londýně nebo Paříži, uvedl server.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump obviňuje státy z vysokých cel vůči USA, data WTO ale ukazují jiné údaje

Americký prezident Donald Trump ve středu představil cla namířená na zboží z celého světa. Výši tarifů přitom zdůvodňoval údajnými vysokými cly, kterým má čelit americké zboží. Tento výpočet ale vyvolal řadu otázek. Grafika v tomto článku nabízí přehledné porovnání výše nově oznámených cel ze strany USA, údajné tarify na vývoz z USA podle výpočtu Bílého domu a pak výše cel, které USA mají čelit v jednotlivých zemích podle dat Světové obchodní organizace (WTO).
před 9 hhodinami

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
2. 4. 2025Aktualizovánovčera v 01:31

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
2. 4. 2025
Načítání...