Vláda chystá investiční plán: Sedmnáct tisíc projektů za 3,5 bilionu korun

Premiér Babiš představuje Národní investiční plán (zdroj: ČT24)

Vláda dokončuje Národní investiční plán pro roky 2019 až 2030, který měl zahrnout přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun. Na Setkání lídrů českého stavebnictví to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

 „Ministerstvo pro místní rozvoj provedlo rozsáhlý sběr dat, kde byly osloveny nejen všechny resorty, ale i obce, města a kraje. Dělali jsme to v úzké spolupráci. Proto jsme měli ty výjezdy do krajů. Výsledkem je vytvoření mapy investičních preferencí, která bude nyní konfrontována s kapitálovými možnostmi České republiky,“ uvedl Babiš.

Období 2019 až 2030 chce vláda rozdělit na dvě části. V té první do roku 2022 zahrnula do programu projekty za 1,226 bilionu korun. „Vycházíme z toho, že tahle vláda, pokud vydrží, bude ještě sestavovat rozpočet na rok 2022. Proto jsme to takhle rozdělili. Teď to budeme analyzovat. Musíme stanovit priority a najít na to peníze,“ doplnil premiér.

Kabinet podle Babiše sestaví Radu vlády pro veřejné investování a při ministerstvu pro místní rozvoj vytvoří státní expertizu, která bude odpovědná za koordinaci přípravy projektů. „Rada vlády bude odpovědná za finální výběr projektů,“ přiblížil předseda vlády.

Podle analytika Deloitte Davida Marka chybí k hodnocení investičního plánu detaily typu způsob financování nebo koordinace s čerpáním EU fondů. „Jinak koordinované a dlouhodobě plánované veřejné investice potřebuje česká ekonomika jako sůl,“ poznamenal Marek. Dlouhodobé zanedbávání veřejných investic podle něj vede k tomu, že české dálnice jsou neprůjezdné a české univerzity hluboko ve světových žebříčcích.

Česká republika má rezervy zejména v investicích do dopravní infrastruktury, doplnil analytik Komerční banky Jakub Matějů. Ve kvalitě silniční sítě podle Světové banky zaujímá 25. místo z 29 zemí EU. Dopravní zatížení přitom stoupá. „Národní investiční plán je dobrým krokem, je ale třeba přejít k činům,“ dodal.

Nálada podnikatelů ve stavebnictví je nejlepší za dekádu

Na konferenci Setkání lídrů českého stavebnictví se pak řešil i vývoj oboru. Z průzkumu analytické firmy CEEC Research vyplývá, že by příští rok mohlo českého stavebnictví meziročně vzrůst o 2,6 procenta, v roce 2020 pak o 0,6 procenta. Tržby stavebních firem by příští rok měly vzrůst v průměru o 3,9 procenta. Firmy mají zakázky v průměru na devět měsíců dopředu.

O zlepšování ve stavebnictví pak v pondělí informoval také Český statistický úřad. Podle jeho konjunkturálního průzkumu je nálada podnikatelů ve stavebnictví nejvýše za posledních více než deset let, od září 2008. 

„Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení. Za celý rok 2018 by mělo vzrůst dvouciferným tempem,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Dodal, že ceny stavebních prací letos v průměru meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o tři procenta.

„Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen. Růst stavební produkce a související růst cen ve stavebnictví je příznakem dlouho nevídané situace, kdy stavební firmy a podniky získávají silnější pozici v cenovém vyjednávání. Nemusí již ,brát cokoli, co se vůbec naskytne', ale mohou si více vybírat,“ dodal Kovanda.