V roce 2017 se létalo bezpečněji než kdy dříve

V roce 2017 nedošlo k žádné havárii komerčních osobních proudových letadel. Šlo tak o rok, kdy bylo létání bezpečnější než kdy dřív. Pětiletý průměr podle agentury pro bezpečnost civilního letectví ASN čítá průměrně 17 havárií, při kterých zemře 495 osob.

Nehody postihly v loňském roce nákladní letouny nebo menší vrtulová osobní letadla. Jedna z posledních nehod velkého osobního letounu se stala v listopadu 2016, poté, co letadlu došlo palivo. V troskách zahynulo 71 ze 77 osob na palubě, včetně členů brazilského fotbalového týmu Chapecoense.

O Vánocích 2016 se pak poblíž ruského Soči zřítilo letadlo s Alexandrovci. Katastrofu nikdo z 92 lidí na palubě nepřežil.

V roce 2016 se letecky přepravovalo 3,7 miliardy osob, což je podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví třikrát více než před 25 lety. Leteckých nehod přitom od roku 1992 stále ubývá, jak díky novým technologiím, tak i díky výcviku pilotů a celosvětovým předpisům.

Letecké nehody podle fáze letu 2010–2016
Zdroj: ASN

Celosvětově zaznamenala agentura pro bezpečnost civilního letectví ASN 24 fatálních nehod, při kterých zemřelo 230 lidí. Číslo podle CNN zahrnuje civilní letadla, vojenské letouny i komerční lety. I tak vykazoval rok 2017 podle slov Harro Rantera, výkonného ředitel ASN, „nejnižší nehodovost v moderní letecké historii“. V roce 2016 zaznamenala ASN 16 nehod, při kterých zemřelo 303 osob.

Nejtragičtější nehoda komerčního letu se stala v lednu 2017, kdy nákladní Boeing 747 havaroval v Kyrgyzstánu. Nehoda vzala život čtyřem členům posádky a zabila také 35 osob na zemi. Ve vojenských letounech pak zahynulo podle ASN kolem 74 % ze zmíněných 230 osob.

Americké aerolinky jinak vykazují poměrně vysokou bezpečnost – hlavní aerolinie nepostihla žádná fatální nehoda od roku 2001. Od roku 2009 podle CNN nedošlo na palubách amerických dopravců k žádnému úmrtí – naposledy k němu došlo, když Colgan Air 3407 havaroval v americkém Buffalu. Při nehodě zemřelo 49 osob na palubě a jeden člověk na zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 1 hhodinou

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
včera v 06:30

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Pokud USA spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejně, řekl Lipavský

V případě, že Spojené státy skutečně spustí od června zvýšená padesátiprocentní cla na dovoz z EU, musí Evropa kolektivně zareagovat stejným způsobem. Balíček odvetných cel má připravený, řekl v Otázkách Václava Moravce ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Do doby případného spuštění cel je podle něj nutné s USA jednat.
25. 5. 2025Aktualizováno25. 5. 2025

Cesta tankeru s plynem z USA do Nizozemska byla poprvé pod taktovkou ČEZu

Energetická společnost ČEZ poprvé zajistila cestu tankeru se zkapalněným plynem z USA do terminálu v nizozemském Eemshavenu. Odtud komodita zamíří do Česka. Při dřívějších plavbách si ji firma převzala až v terminálu. Výhodou je to, že ČEZ má nyní nad lodí kontrolu a může ji operativně nasměrovat i do jiného evropského přístavu, případně jinam po světě. Česko má v Eemshavenu prostřednictvím ČEZu pronajatý prostor do roku 2027, od téhož roku pak má část kapacity pokrýt prostřednictvím terminálu v německém Stade. Polostátní ČEZ další terminály mapuje.
24. 5. 2025

„Jednání nikam nevedou.“ Trump chce na EU od června clo padesát procent

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z Evropské unie clo padesát procent. Napsal to na své sociální síti Truth Social. Podle něj se s EU jedná velmi obtížně, současná jednání nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Podle evropského komisaře Maroše Šefčoviče je EU připravena bránit své zájmy. Řekl, že obchod mezi EU a USA se musí řídit vzájemným respektem, nikoli hrozbami.
23. 5. 2025Aktualizováno23. 5. 2025
Načítání...