V Brazílii zřejmě objevili ropné naleziště desetiletí

Rio de Janeiro - Průzkum ukázal, že brazilské pobřežní naleziště Libra by mohlo skrývat až 15 miliard barelů ropy. Brazilský regulátor ropného trhu ANP zároveň tento týden uvedl, že může jít o jedno z největších nalezišť objevených za posledních deset let. ANP ale také dodává, že nejpravděpodobnějším odhadem bude asi osm miliard barelů. Pak by bylo ložisko srovnatelné s lokalitou Tupi z roku 2007, jejíž odkrytí upozornilo svět na potenciál Brazílie jako producenta energií.

Úřad dodává, že se testovací vrt nachází 183 kilometrů od pobřeží Ria de Janeiro v hloubce zhruba 1960 metrů. Předpokládá se, že se hloubky 6500 metrů podaří dosáhnout na začátku prosince. Analytici podotýkají, že jsou velké rozdíly mezi nejvyšším a nejnižším odhadem u jednoho vrtu běžné.

Podle podkladů agentury Wood Mackenzie Exploration Service je od roku 2000 největším objevem naleziště z Kazachstánu o 17 miliardách barelů. Předpokládá se, že brazilská podmořská oblast skrývá celkem přes 50 miliard barelů ropy, napsala agentura Reuters.

Vydáno pod