Uplynulý týden ve znamení mírně levnějšího benzinu i nafty

Praha - Převážně sestupnou tendenci zaznamenaly ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu. Za nejprodávanější benzin Natural 95 motoristé zaplatili v průměru 32,26 koruny za litr, byl tak o pět haléřů levnější než o týden dříve. Motorová nafta zlevnila o tři haléře na průměrných 31,01 koruny za litr. Údaje vyplývají z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

O jeden haléř se ale zvýšila cena bezolovnatého benzinu Special 91 s přísadou, konkrétně se dostala na 31,66 koruny za litr. Cena plynu LPG klesla v průměru o tři haléře na 14,54 koruny za litr.

Analytik: Paliva naopak zdražila

Komentář Štěpána Pírka (zdroj: ČT24)

Naopak analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko dnes pro ČT24 uvedl, že v posledním týdnu se ceny paliv vydaly opět vzhůru. Benzin i nafta si podle něj přidaly asi 20 až 30 haléřů kvůli oslabování koruny k dolaru. Další posilování dolaru Pírko neočekává. „To by mohlo být pro ceny příznivější,“ dodal.

Podle analytika nepřináší zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, platné od počátku letošního roku, víc peněz pro státní pokladnu: „Je to paradoxní situace, se kterou státní úředníci asi nepočítali.“ Česká republika je malá, zejména kamiony s velkými nádržemi tankují těsně před vstupem na území ČR, a po výjezdu zase hned za hranicemi. Výsledkem zvýšení daní tedy je, že Česko má dražší benzin a naftu, ale vybere méně daní než předtím. „Opravdu jsme v Evropě jednou z nejdražších zemí, co se týče nafty i benzinu,“ dodal Pírko.

Pravidelně sleduje ceny pohonných hmot i společnost CCS. Podle jejích pondělních údajů průměrná cena benzinu Natural 95 klesla v průměru o osm haléřů na 31,99 koruny za litr, nafta zlevnila o tři haléře na 30,75 koruny za litr.