Učitelské platy v příštím roce porostou o devět procent. Plaga se na tom shodl se Schillerovou

Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent. Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit meziročně o jedenáct miliard korun. Dohodli se na tom ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). O jednu miliardu korun by měl narůst rozpočet vysokých škol a o 1,3 miliardy peníze na neinvestiční výdaje, ze kterých se platí mimo jiné doprava na školy v přírodě. V letošním roce hospodaří ministerstvo školství se zhruba 214 miliardami korun.

Na devítiprocentním růstu platů učitelů pro rok 2021 se Plaga se Schillerovou dohodl už loni při přípravě střednědobého výhledu rozpočtu. Podle nich tak vláda dodrží svůj slib, že průměrný hrubý plat učitele vzroste v příštím roce na 45 tisíc korun.

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Průměrná mzda v Česku byla ve druhém čtvrtletí 34 271 korun.

Dohoda byla podle Plagy uzavřena i u platů nepedagogů. Již dříve uvedl, že by pro ně měl rozpočet narůst o 1,5 miliardy korun, a výdělky by se jim tak měly zvýšit o sedm procent. Nepedagogové ve školách, jako jsou třeba školníci či hospodářky, brali v letošním prvním čtvrtletí v průměru 21 589 korun. Podle vládního slibu by měli příští rok brát v průměru kolem 26 tisíc korun.

„Kapitola ministerstva školství bude hospodařit v roce 2021 s částkou zhruba 238 miliard (korun),“ uvedla Schillerová. Šetřit se podle ní bude na provozních výdajích. „My jsme se domluvili na úspoře provozních výdajů v částce asi 15 milionů korun,“ řekla. Doplnila, že ve školství se na těchto výdajích šetřilo i v předešlých letech. Plaga označil vyjednaný rozpočet za skvělý výsledek.

Co se týče vysokých škol, měly by podle Plagy dostat příští rok o miliardu korun navíc. Navýšení by je podle něj mělo čekat i v roce 2022, a to o další miliardu. Podle Plagy potřebují víc peněz i s ohledem na to, že ze středních škol budou vycházet stále silnější ročníky.

O 1,3 miliardy korun víc proti letošku má jít příští rok na neinvestiční výdaje, ze kterých se platí pomůcky, další vzdělávání pedagogických pracovníků nebo třeba doprava na školy v přírodě. „Když si uvědomíte, že dlouhodobě se tam hospodaří s dvěma miliardami korun, tak je to nevídané navýšení,“ řekl ministr. Podle něj je to důležité i vzhledem k situaci kolem koronaviru a možné výuce na dálku.

Doplnil, že se pro případnou výuku na dálku bude do budoucna snažit vyjednat z evropských peněz část na potřebné dovybavení nejen základních, ale i mateřských a středních škol. Základní školy mají dostat od státu 1,3 miliardy korun na nákup počítačů a další techniky už nyní v říjnu.

Dalších 430 milionů korun má jít příští rok na investice do staveb základních škol v okolí Prahy, kde jsou nedostatečné kapacity tříd, dodal Plaga.

Schillerová v sobotu České televizi řekla, že její první návrh státního rozpočtu pro příští rok počítá se schodkem 116 miliard korun. Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
včera v 07:30

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
4. 4. 2025

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
4. 4. 2025

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
4. 4. 2025
Načítání...