Tržby obchodníků už šestý měsíc v řadě rostly, tempo ale zpomaluje

3 minuty
Události: Útraty v obchodech
Zdroj: ČT24

Maloobchodní tržby v Česku v květnu meziročně stouply, je to už šestý měsíc v řadě. Růst však zpomalil na 4,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel klesly o 0,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici upozorňují, že meziroční růst byl zhruba o jeden procentní bod za očekáváním trhu. Podle nich se sice nic nemění na tom, že spotřeba domácností v letošním roce bude hlavním tahounem české ekonomiky, dynamika maloobchodu ale podle nich bude slabší, než se dosud předpokládalo – a nelze očekávat výrazný růst tržeb.

„Ke zvýšení tržeb nejvíce přispěly nespecializované prodejny s převahou potravin a internetové a zásilkové obchody,“ uvedla k meziročnímu vývoji vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 4,9 procenta, ve specializovaných prodejnách potravin naopak klesly o dvě procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží tržby vzrostly o 13,2 procenta. Internetové a zásilkové obchody utržily o 14,5 procenta více než v loňském květnu.

Specializované prodejny kosmetických a toaletních výrobků zaznamenaly růst tržeb o osmnáct procent. Lékárny a prodejny zdravotnických potřeb měly tržby vyšší o 5,9 procenta, obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o dvě procenta a prodejny oděvů a obuvi o 0,3 procenta. Naopak v prodejnách s výrobky pro domácnost tržby klesly o 2,5 procenta a v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením o 1,1 procenta.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně zvýšily o dvě procenta. Z toho za opravy vzrostly o 2,9 procenta a za prodej vozidel včetně náhradních dílů o 1,7 procenta. Meziměsíčně se tržby zvýšily nepatrně o 0,1 procenta.

Analytici: Růst byl slabší, než se očekávalo

„Květnová čísla z maloobchodu zůstala za očekáváním a nedokázala kompenzovat slabší tržby za duben. K vyšším tržbám nepomohlo ani hokejové mistrovství světa,“ hodnotil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že v meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,1 procenta. „Zatímco v prvním čtvrtletí letošního roku byl zřetelný svižný růst maloobchodních tržeb, tak v posledních třech měsících, tedy v období březen až květen, maloobchodní tržby v meziměsíčním srovnání de facto stagnují. Bohužel se podle mě začíná ukazovat, že rychlé oživení maloobchodu ze začátku letošního roku zatím není udržitelné,“ dodal.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše byl na začátku roku viditelný prudký start spotřebitelských výdajů. „Teď v průběhu jarních měsíců a začátku léta pravděpodobně i byli spotřebitelé obezřetnější,“ popsal.

Analytik Raiffeisenbank Martin Kron soudí, že aktuální výsledky maloobchodu tlumí optimismus. Připomněl, že před květnovým mírným meziměsíčním poklesem tržby v dubnu meziměsíčně stagnovaly. „Spotřeba domácností je a bude hlavním tahounem české ekonomiky v tomto roce, na druhé straně z posledních výsledků maloobchodu nelze očekávat její další výraznější nárůst. Ztráty, které maloobchod nabral během rok a půl trvajícího poklesu, pravděpodobně dožene až v příštím roce,“ míní.

5 minut
Studio ČT24: Analytik XTB Tomáš Cverna k maloobchodním tržbám
Zdroj: ČT24

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč ale upozornil, že i přes meziměsíční pokles zaznamenaly maloobchodní tržby šestý měsíc v řadě meziroční nárůst. „Celkově bych o něco slabší než očekávaný růst maloobchodních tržeb nevnímal jako nějaký varovný signál. Růst reálných příjmů domácností hraje do karet tomu, aby rostla spotřeba a s ní i tržby v tuzemském maloobchodě,“ uvedl.

Mírně optimistický je ohledně příštích měsíců i ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. „Očekáváme, že po menším květnovém zaváhání maloobchodní tržby opět naberou dech a spotřeba domácností zůstane tahounem ekonomiky po celý letošní rok. Pozitivně se projevuje růst reálných mezd v souvislosti se zkrocením inflace,“ poznamenal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
16. 5. 2025Aktualizováno16. 5. 2025

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...