Švýcarsko ochrání klienty Credit Suisse před americkým vyšetřováním

Curych - Švýcarsko nesmí předat detailní informace o účtech klientů banky Credit Suisse daňovým úřadům ve Spojených státech, rozhodl Nejvyšší švýcarský soud. To může zkomplikovat vyřešení dlouholetého sporu mezi oběma zeměmi, ve kterém USA obvinily Švýcarsko, že kryje daňové úniky bohatých Američanů. Jak uvedla agentura Reuters, proti rozhodnutí soudu není odvolání.

Podle švýcarského Federálního soudu nesmí místní úřady vydat informace o klientech Credit Suisse americkému daňového úřadu, protože jeho žádost vychází pouze z podezření z daňových útoků a neobsahuje jména majitelů účtů.

„Pokud chtějí USA jakékoli informace získat, tak nestačí jen nějaké vágní podezření, ale musí mít velmi přesné informace o tom, jak měl který klient peníze uloženy u konkrétních švýcarských bank a jaké konkrétní informace od klienta a bank požadují,“ říká Tomáš Hlaváček, partner pro daňové otázky White&Case.

Švýcarsko, na rozdíl od většiny zemí, rozlišuje mezi daňovým podvodem, který je nelegální, a daňovým únikem, který není. Ovšem nová dohoda, kterou ještě musí ratifikovat Spojené státy, mluví o tom, že Švýcarsko pomůže v případě daňových podvodů i úniků úřadům v USA.

USA vyšetřují celkem 11 švýcarských bank

V současnosti je ve Spojených státech jedenáct švýcarských bank, včetně Credit Suisse a Julius Baer, vyšetřováno kvůli pomoci americkým občanům, kteří jsou podezřelí, že se snažili vyhýbat placení daní. Švýcarsko usiluje o to, aby USA ustoupily od vyšetřování výměnou za pokutu a předání jmen amerických klientů švýcarských bank do USA. Snaží se také o uzavření dohody, která by ochránila zbývajících více než 300 bank před trestním stíháním.

Švýcarsko
Zdroj: ISIFA/Getty Images, Sean Gallup

Už UBS byla v roce 2009 donucena zaplatit pokutu a předat do USA jména 4 500 klientů. Soud však rozhodl, že dohoda je porušením švýcarského bankovního tajemství, a vláda se tak musela obrátit na parlament, aby jí pomohl dohodu prosadit. Aby se předešlo opakování podobné situace, schválil parlament v únoru plán, který umožní americkým úřadům požadovat informace pouze při podezření z daňových podvodů bez dodání určitých jmen a čísel účtů.

Rozhovor s Tomášem Hlaváčkem (zdroj: ČT24)
Vydáno pod