Strojírenské Vítkovice mají dost zakázek, propouštění neplánují

Strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) má dostatek zakázek a postupně zahajuje i větší projekty, například v Egyptě. Skupina zatím neplánuje žádné hromadné propouštění, naopak desítky zaměstnanců hledá. ČTK to po dnešním jednání krajské tripartity řekl generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. Pro svou další činnost ale firma potřebuje důvěru bank.

Skupina má přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci, loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Letos se však některé její společnosti dostaly do problémů a tři firmy, Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Envi a Vítkovice Gearworks, skončily v úpadku. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. „Jak jsme byli seznámeni, Vítkovice mají nabranou celou řadu zakázek, na které nemají zejména financování, poněvadž musí získat zpátky důvěru bank, důvěru věřitelů,“ řekl vládní zmocněnec Jiří Cienciala, podle nějž si Vítkovice postupně důvěru získávají.

Vítkovice jednají se skupinou bank o syndikovaném úvěru. Witassek uvedl, že situace kolem bank se postupně stabilizuje. „Situace není jednoduchá, ale máme plán na dva roky na transformaci celého koncernu verifikovaný nadnárodní poradenskou skupinou se sídlem v Londýně, firma má kapacitu dostát svým závazkům vůči bankám a klíčovým partnerům,“ uvedl ředitel.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že v průběhu roku udělaly Vítkovice kroky tak, jak to banky očekávaly. „Úvěry se snížily na nejnižší úroveň za posledních pět let. Připravil se prodej zbytných nemovitostí, nevýrobního majetku a pozemků, optimalizovaly se činnosti,“ řekla.

Witassek uvedl, že hromadné propouštění se zatím neplánuje. „Kvalifikovaných dělníků máme spíše málo a v některých firmách – jako Vítkovice Cylinders – nám stále desítky lidí chybí,“ uvedl ředitel.

Největším ohrožením skupiny je podle něj organizovaná činnost skupiny kolem brněnské firmy Wetag, která podala insolvenční návrhy na tři firmy ze skupiny. Kijonková uvedla, že Vítkovice mají signály o nátlaku na získání jakýchkoli pohledávek, a to i za nemorálních okolností. „Systematicky i s pomocí kampaně se snaží ohrozit a zlikvidovat Vítkovice jako skupinu, nejde jen o osobu akcionáře Světlíka, ale i o ohrožení majetku tisíců drobných akcionářů, plus zaměstnanosti,“ uvedl Wittasek.

Radka Háčková, která mediálně zastupuje společnost Wetag, řekla, že společnost nechápe nesmyslné obviňování. „Stávající vedení zjevně hledá důvody problémů kdekoliv jinde než samo u sebe. To je špatná zpráva pro věřitele, zaměstnance i všechny drobné akcionáře,“ řekla Háčková. Uvedla, že skupina Vítkovice je v zoufalé ekonomické situaci a některé společnosti pak v úpadku kvůli manažerskému řízení Jana Světlíka a jím dosazeného managementu. Skupina podle ní potřebuje profesionálně vedenou restrukturalizaci, bez níž nemůže dlouhodobě prosperovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 5 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 17 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 17 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 18 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...