Stát za covidu platil za nevykonanou práci. Přispělo to k zadlužení i inflaci, zaznělo ve Fokusu

115 minut
Fokus Václava Moravce: Život na dluh
Zdroj: ČT24

Česko se potýká s dluhy – stát i jeho občané. Zadlužení sice není ve srovnání s jinými evropskými zeměmi dramaticky vysoké, ale přesto je to problém. Stát se v současnosti potýká s tím, že jeho dluh rychle roste, lidé zase často s dědictvím období, kdy z drobné pohledávky mohly vzniknout desetitisícové exekuce. O dluzích, jejich historii a změnách jejich vnímání hovořili ekonomové, sociologové i studenti ve Fokusu Václava Moravce.

Podle experta na dluhovou problematiku Daniela Hůle z organizace Člověk v tísni nelze vytvořit jednoduchý univerzální profil dlužníka. Pohybuje se od lidí, kteří do problémů upadli zcela náhodně třeba po úrazu, po ty, kdo zkrátka byli nezodpovědní.

Je však přesvědčen, že pro zadlužení jednotlivců v Česku je zásadní období po roce 2000 a před rokem 2016. „Části právníků se podařilo ohnout právní řád tak, že vytvořili situaci, kdy obchod s malými dluhy se stal natolik výhodným, že se dluhy začaly prodávat za vyšší hodnotu, než byla jejich nominální hodnota,“ ozřejmil. Poukázal, že v důsledku „víc než polovina všech exekucí je vedena pro dluhy do deseti tisíc korun“.

Naopak pro zadlužení státu byly zásadní poslední dva roky, kdy byla řada výdajů zdůvodňována pandemií covidu-19 a kompenzacemi za související restrikce. Členka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová to vnímá jako velký problém, který dává do přímé souvislosti s inflací. „Lidé dostali peníze za práci, kterou neodvedli, firmy za zboží, které nevyrobily, a za služby, které neudělaly. Nemám s tím problém, ale musíme si to uvědomit. Jestliže vydám takové peníze, tak jsou to peníze inflační,“ charakterizovala kompenzace z pandemických dob.

Také Ladislav Krištoufek z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy má pochyby, zda způsob, kterým se stát v poslední době výrazně zadlužil, byl nejlepší možný. „Stejně jako u domácností je rozdíl v tom, jestli si půjčujeme na pomíjivé statky a na okamžitou spotřebu, nebo jestli je to investiční půjčka, která by měla posloužit vyššímu výnosu v budoucnosti, který by byl vyšší než to, co zaplatíme na úrocích.“ Obává se, že během covidu se odehrála druhá varianta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters.
09:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americké burzy začaly den mírným vzestupem

Americké akcie sice vstoupily do středečního obchodování mírným růstem, ale kolem 17. hodiny už se dva hlavní indexy, Dow Jonesův a S&P 500, pohybovaly ve ztrátě, nebo kolem nuly. Technologický index Nasdaq stále přidával necelé procento. V uplynulých dnech však burzy vykázaly výrazné propady, kterými reagovaly na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa, z nichž Čína se pustila do razantní odvety.
16:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
13:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 8 hhodinami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 9 hhodinami

Začínají platit Trumpova plošná cla

Počínaje středou začínají Spojené státy vybírat cla, která americký prezident Donald Trump označil za reciproční. Vztahují se na země, s nimiž mají USA podle Washingtonu vysoký obchodní deficit. Například u dovozu zboží z EU clo činí dvacet procent, u dovozu z Číny v souhrnu už 104 procenta. Země, na které se nevztahují tato individuální cla, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo. Vlády některých zemí už daly najevo ochotu vyjednávat, ale slibují také odvetu.
05:30Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Americké akcie po přechodném růstu opět skončily ve ztrátě

Americké akciové burzy se v úterý znovu propadly do ztrát. Na začátku obchodování si přitom připisovaly až tři procenta, čímž aspoň částečně mazaly rozsáhlé propady, které jim v uplynulých dnech způsobily obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta USA Donalda Trumpa. Později však převážil negativní dopad Trumpova oznámení, že od středy zvýší cla na dovoz z Číny do USA na celkem 104 procent.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...