Ostravský krajský soud poslal společnost Vítkovice Power Engineering do úpadku. Firma je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka a dluží přes dvě miliardy korun.
Soud poslal Vítkovice Power Engineering do úpadku
Vítkovice Power Engineering zamířily do úpadku. Z dlužné částky představuje zhruba 500 milionů korun dluhy po splatnosti. Insolvenčním správcem jmenoval soud Davida Vandrovce. Přezkumné jednání a schůze věřitelů se budou konat 29., respektive 30. listopadu v Domě kultury města Ostravy.
O vyhlášení insolvence jako první požádala soud brněnská firma Wetag. Před týdnem to samé učinilo i představenstvo Vítkovice Power Engineering, které ale navíc žádalo soud o povolení reorganizace.
Reorganizace zůstává možností, jak úpadek řešit
Samosoudce David Stošek v usnesení uvedl, že z dokladů předložených dlužníkem vyplynulo, že firma je opravdu v insolvenci. Proto úpadek vyhlásil. Nerozhodl ale o požadavku dlužníka na reorganizaci. Reorganizace je jednou z možností, jak úpadek řešit. Další variantou je například konkurz.
„S rozhodnutím o úpadku soud nespojil rozhodnutí o způsobu řešení dlužníkova úpadku, neboť společně s návrhem dlužník nepředložil soudu reorganizační plán,“ uvedl soudce.
O dalším postupu se tak rozhodne až na schůzi věřitelů. Ti se přikloní k reorganizaci, nebo konkurzu. „Pokud přistoupí k reorganizaci, dlužník dostane čas na zpracování reorganizačního plánu,“ řekla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová.
Dodala, že soud musel pro schůzi hledat sál s dostatečnou kapacitou. Ani největší jednací síň v budově krajského soudu by ale nepojala tolik lidí, kolik se jich očekává na věřitelském výboru. Proto soudce zvolil sál Domu kultury města Ostravy.
Mluvčí: Jsme připraveni spolupracovat s prozatímním věřitelským výborem
Vítkovice Power Engineering zaměstnávají dvanáct set lidí. Firma eviduje přes 720 věřitelů. Její mluvčí Eva Kijonková řekla, že dlouhodobým důvodem úpadku je situace na energetických a investičních trzích. Situace se pak ještě zhoršila, když firma Wetag, která koupila pohledávku v hodnotě šest milionů korun, podala insolvenční návrh. „Zásadním způsobem tak ovlivnila pohled dodavatelů na společnost a ztížila její pozici při jednání s bankami,“ řekla.
„Je to očekávatelný krok. Soud postupoval procesně zcela správně a jsme připraveni v danou chvíli intenzivně začít komunikovat a spolupracovat s insolvenčním správcem,“ uvedl ředitel Vítkovice Power Engineering Jiří Skuhra. Podobně jsou otevření i spolupráci s prozatímním věřitelským výborem.
Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Podniky celé skupiny zaměstnávají osm tisíc lidí.
V insolvenčním řízení jsou nyní tři firmy holdingu se 1420 zaměstnanci. Je to společnost Vítkovice Gearwork, která vyrábí převodové skříně a ozubená kola. Návrh na insolvenci na sebe podala i společnost Vítkovice Envi, která vyrábí nádrže a zaměstnává sto lidí.