Sazba hypoték stoupla i v únoru, počet sjednaných úvěrů přesto roste

Sazba hypoték stoupla i v únoru, počet sjednaných úvěrů přesto roste (zdroj: ČT24)

Průměrná úroková sazba hypoték v únoru stoupla na 1,87 procenta z lednových 1,82 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Přesto stoupají počty sjednaných úvěrů. Lidé si půjčili téměř 19 miliard korun. Na růst úrokových sazeb má vliv nový zákon o spotřebitelském úvěru, který začal platit v prosinci. Ten zpřísňuje podmínky pro poskytování hypoték.

„Rok 2017 je zatím ve znamení rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. Lidé ale předpokládají, že sazby ještě porostou. Navíc dostupnost hypoték bude horší. Proto i přes rostoucí průměrnou úrokovou sazbu stoupají objemy i počty hypotečních úvěrů,“ uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

To, že sazby rostou, zatím velmi pomalu vysvětluje Michal Čapek ze společnosti Finberry tím, že probíhají jarní kampaně hypotéčních bank a ceny drží dole i vzájemný konkurenční boj o klienty.

Během února přišlo do bank pro hypoteční úvěr 9413 klientů, což je o 748 víc než v lednu. Lidé si půjčili 18,95 miliardy korun, o 1,418 miliardy více než o měsíc dříve.

Výrazněji vzrostla průměrná sazba naposledy v říjnu 2013, kdy se ve srovnání se zářím toho roku zvýšila o šest setin procentního bodu, tehdy ze tří na 3,06 procenta, připomněl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Zájem o hypoteční úvěry ale stále neklesá, neboť lidé vyhlížejí další zvyšování sazeb, a proto si s jejich sjednáním pospíšili. Rychlost zdražování hypoték bude nyní záviset i na termínu ukončení intervenčního režimu centrální banky. Čím dříve k ‚exitu‘ dojde, tím citelnější tlak na zvyšování sazeb hypoték bude, dodal.

Čapek: Pomalý růst sazeb je důsledek konkurenčního boje (zdroj: ČT24)

„V posledních letech stačilo pro zajímavou nabídku hypotéky zajít klidně do jedné z největších bank. S rostoucími sazbami se však také postupně vracíme k normálu, kdy nejzajímavější sazby bude možné nalézt zejména u menších bank a velké banky je budou poskytovat především jako individuální nabídky pro zajímavé klienty,“ upozornil Rajdl.

Kdo chce úvěr, nesmí váhat

Kdo chce hypoteční úvěr, neměl by podle Rajdla váhat. Zvlášť, pokud chce využít půjčku do 95 procent hodnoty zástavy nemovitosti. Od dubna si na doporučení České národní banky bude možné půjčit jen do 90 procent této hodnoty. Navíc banky budou muset dávat pozor, aby podíl nově sjednaných hypoték v pásmu od 80 do 90 procent nepřekročil 15 procent.

„Ukazuje se, že obava z ochladnutí hypotečního trhu byla předčasná. I přes zásah regulátora se poptávka po novém bydlení a hypotečním financování drží na vysokých hodnotách,“ řekl ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Kupní síla lidí podle něj díky příznivé ekonomické situaci roste a s ní i potřeba pořizovat si nemovitosti, stavět a rekonstruovat.

„Nárůst úrokových sazeb není natolik razantní, aby tlačil dolů ceny nemovitostí. Nejspíše tak dojde pouze ke zpomalení růstu cen, který je v jednotlivých regionech velmi nevyrovnaný,“ dodal výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Vliv na ceny má nejen různá výše příjmu, ale také atraktivita lokalit. Zatímco v Praze je zájem téměř o každý dům či byt, který je na prodej, v menších městech nebo na vesnicích je prodej složitější a tomu často odpovídá také cena, dodal Mašín.