Prodej nových aut v Evropě chytil druhý dech a opět rostl

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii, který v červenci zaznamenal první meziroční pokles za téměř tři roky, zamířil v srpnu opět vzhůru. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Prodej se v červenci meziročně snížil o 1,4 procenta na 1,124 milionu vozů. Ukončil tak období nepřetržitého růstu, které trvalo 34 měsíců. V srpnu se ale odbyt k růstu vrátil a meziročně stoupl o deset procent na 819 126 vozů. Od ledna do srpna se prodej nových osobních automobilů v EU meziročně zvýšil o více než osm procent na téměř 9,8 milionu vozů. Růst v prvních osmi měsících roku vykázaly všechny velké trhy.

Trh v České republice od ledna do srpna vzrostl meziročně o 13 procent, tedy rychleji než EU.

Mladoboleslavská Škoda Auto od ledna do srpna zvýšila prodej v EU o 6,5 procenta na téměř 421 tisíc vozů. V samotném srpnu její odbyt na unijním trhu meziročně stoupl o zhruba čtyři procenta na téměř 40 tisíc vozů po desetiprocentním propadu v předchozím měsíci.

„Z hlediska podílů jednotlivých značek osobních vozů je na trhu EU patrné trvalé oslabování pozice VW Group (meziroční pokles o více než jedno procento), která však v absolutních číslech zůstává dominantním hráčem na tomto trhu s podílem 23,9 procenta. Velmi dobře si v prodeji osobních vozů vede Škoda; v rámci EU je v tomto roce devátou nejprodávanější značkou,“ uvedl Petr Kymlička z auditorské a poradenské sítě BDO.

Čínský trh vzhůru, ruský dolů

Nedávno pak přišla zpráva o tom, že v Číně prodej motorových vozidel pokračoval v srpnu ve vysokém růstu. V meziročním srovnání se zvýšil o 24,2 procenta, což byl nejvyšší růst od ledna 2013. Celkem se v srpnu prodalo 2,1 milionu vozů, uvedl čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Prodej se zvyšuje kvůli očekávanému ukončení daňových výhod při nákupu vozu s malým objemem motoru.

Čína má největší automobilový trh na světě. V červenci se tam prodej aut zvýšil o 23 procent a v červnu o 14,6 procenta.

Opačnou situaci prožívají v Rusku. Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů se zde v srpnu meziročně propadl o 18 procent na 113 749 vozů. Tempo jeho poklesu tak mírně zrychlilo z červencových 16,6 procenta. Vyplývá to z údajů podnikatelského sdružení AEB. Česká automobilka Škoda Auto nicméně srpnový prodej na ruském trhu zvýšila o šest procent na 4570 vozů.

Ruský automobilový trh těžce zasáhla hospodářská recese, za kterou stojí nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. V celém loňském roce se prodej aut v Rusku propadl o 36 procent na 1,6 milionu vozů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
před 20 hhodinami

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
před 23 hhodinami

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Cenový tlak na potraviny polevuje, ve stavebnictví však sílí

Čeští spotřebitelé stále čelí rychlému růstu cen hovězího, vajec nebo drůbeže, méně si naopak připlatí za brambory, ovoce a zeleninu. Potraviny obecně nezdražují podle Českého statistického úřadu tak rychle jako dříve. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by tak jejich ceny mohly být stabilnější. Tlak na ceny naopak nepolevuje ve stavebnictví, které se potýká s vysokými náklady na materiál a energie. Sektoru se také nedostává kvalifikované pracovní síly, jako jsou zedníci, tesaři nebo stavbyvedoucí. Rostou i nároky na pracovníky, kteří potřebují znát nové technologie.
16. 12. 2025

Platby za obnovitelné zdroje se zcela přesunou na stát

Stát v příštím roce převezme veškeré financování podporovaných zdrojů energie (POZE). Státní rozpočet to nově zatíží dalšími zhruba sedmnácti miliardami korun, celkově tak stát za poplatky dá více než 41 miliard korun. Schválila to vláda ANO, SPD a Motoristů, která tím chce snížit regulované ceny elektřiny. Domácnostem by toto opatření mělo regulovanou část energií oproti letošku snížit o více než patnáct procent, firmám ještě výrazněji. Dosud bylo financování POZE rozděleno mezi stát a odběratele.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025

Volkswagen po 24 letech uzavřel svou továrnu v Drážďanech

Továrna německé automobilky Volkswagen v Drážďanech ukončila po 24 letech provoz. Stroje se v takzvané Skleněné manufaktuře zastavily, jakmile vyrobily poslední vůz – červený Volkswagen ID.3. Automobil, na který se podepsali všichni zaměstnanci, se stane muzejním exponátem. Samotná drážďanská továrna se za padesát milionů eur (1,2 miliardy korun) změní v centrum inovací. Německá média upozornila, že to je poprvé v 88leté historii, kdy Volkswagen uzavřel některou ze svých továren v Německu.
16. 12. 2025

Vojtěch chce zefektivnit systém zdravotnictví. I nesystémovým krokem

Na ministerstvo zdravotnictví se po čtyřech letech vrací Adam Vojtěch (za ANO). Staronový ministr se hodlá vypořádat s rostoucími výdaji na zdravotní péči zefektivněním systému, nikoli masivním navyšováním zdrojů. Významnou roli dle Vojtěcha sehrají zdravotní pojišťovny, zaměřit se chce také na podporu prevence, primární péče a digitalizaci. Naopak zvýšení odvodů na zdravotní pojištění by mohlo uškodit české ekonomice, řekl v 90′ ČT24 moderované Romanem Fojtou.
16. 12. 2025
Načítání...