Příjmy Turecka z klíčového turistického sektoru klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o 35,6 procenta na 4,98 miliardy dolarů (120,5 miliardy korun). Jde o největší propad za více než 17 let. Informovala o tom agentura Reuters. Turecko nyní čelí několika bezpečnostním hrozbám a problémům, které souvisejí s obnovou pořádku po nezdařeném puči z poloviny tohoto měsíce.
Příjmy z turistiky v Turecku klesly nejvíce od roku 1999
Počet turistů, kteří navštívili Turecko, klesl ve druhém čtvrtletí těsně pod 7,5 milionu, zatímco před rokem jich bylo 10,75 milionu. Příjmy z turistiky pak byly nejnižší od května 1999, kdy bojovníci Strany kurdských pracujících (PKK) po zadržení svého vůdce zahájili bombové útoky a vyzvali turisty, aby do země nejezdili.
Turistický sektor je pilířem turecké ekonomiky, jeho problémy ale budou zřejmě přetrvávat, navzdory nedávnému oteplení vztahů s Ruskem. Turecká ekonomika navíc zpomaluje jako celek, dolů ji táhne rovněž slabší export a pokles soukromých investic.
Po nezdařeném pokusu o puč z 15. července vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tříměsíční výjimečný stav, který podle ekonomů může turistickému sektoru uškodit ještě víc. Zahraniční návštěvníky odrazuje i letošní série bombových útoků, například v červnu zabili teroristé na hlavním letišti v Istanbulu 45 lidí.
V Turecku v polovině července podle odhadů pobývalo zhruba 7000 Čechů a podle českých cestovních kanceláří jich po nezdařeném puči pobyt rušilo jen minimum. Zájem Čechů o Turecko přesto mírně klesá, jak vyplývá ze zatím posledního zveřejněného přehledu Českého statistického úřadu z konce března. Podle těchto údajů loni odcestovalo do Turecka asi 162 000 českých návštěvníků, což je o pět procent méně než v předchozím roce.