Dvanácti největším světovým investičním bankám klesly v první polovině letošního roku příjmy o 15 procent na 79 miliard dolarů (téměř dva biliony korun). Pokles byl nejvyšší od finanční krize. Vyplývá to z údajů společnosti Coalition, které na svých internetových stránkách zveřejnil list Financial Times. Výhled na druhé pololetí je přitom relativně dobrý.
Přední investiční banky vykázaly největší pokles příjmů od dob finanční krize
Zpráva Coaliton se týká aktivit v oblasti investičního bankovnictví bank - Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Société Générale a UBS.
Aktivita ve druhém čtvrtletí byla o něco vyšší než v prvním, kdy souběžně klesly akcie, dluhopisy a komodity a byl nedostatek firemních dohod. Oživení ve druhém kvartálu však nebylo tak silné, aby odvrátilo celkový pololetní pokles příjmů z investičního bankovnictví u těchto finančních ústavů.
Jen vzpomínky na dobré časy
Příjmy bank z obchodování s akciemi a dluhopisy, poradenské činnosti při fúzích firem a navýšení kapitálu se snížily nejvíce od poklesu při srovnání prvního pololetí let 2009 a 2010, kdy se příjmy propadly o 25 procent. Nejvyšších pololetních příjmů dosáhly investiční banky v prvním pololetí roku 2009, a to 140 miliard dolarů.
Výhled na druhé pololetí letošního roku je relativně dobrý, protože vývoj ve třetím čtvrtletí pokračoval ve stejném duchu jako ve druhém, uvedl šéf výzkumu a analýzy firmy Coalition George Kuznetsov. I tak ale neočekává, že by příjmy některé z bank v příštím roce vzrostly o více než pět až šest procent, protože na odvětví investičního bankovnictví budou mít negativní dopad přísnější pravidla týkající se kapitálu a přijímání rizik.