Pražské letiště se změnilo na parkoviště odstavených letadel. Desítky jich čekají na lepší časy Pandemie koronaviru postihla leteckou dopravu zvlášť těžce. Vidět je to i na pražském Letišti Václava Havla, kde jsou nyní odstaveny desítky letadel. Zejména je zde možno vidět letouny společností, které tu mají svou základnu, tedy stroje Smartwings, ČSA a Ryanairu. V areálu jsou zaparkována také letadla, u kterých je v plánu údržba, a stroje pro privátní lety. Podle znalců byla podobná situace naposledy k vidění před 10 lety, kdy řádila sopka na Islandu.
Na Letišti Václava Havla bylo v minulém týdnu dlouhodobě odstaveno přibližně 60 dopravních letadel. Jde především o letouny společností, které zde mají svou základnu, tedy stroje Smartwings, ČSA a Ryanairu.
K dlouhodobému parkování letadel používá letiště zejména bývalou dráhu 04/22, kde byl kvůli aktuální situaci obnoven provoz pro 16 odstavných stání. Dvě letadla byla dále na pojezdové dráze TWY N a několik strojů bylo také zaparkováno na vzdálených odbavovacích stáních u terminálů.
Všechny společnosti, které mají na letišti své stroje, platí cenu za dlouhodobé parkování podle standardního ceníku Letiště Praha
Jakub Vaněk, který nad Ruzyní letecké snímky pořídil, poznamenal, že „takovýto počet uzemněných letadel tu dlouho nebyl – naposled a ne na tak dlouho v době sopky na Islandu v dubnu 2010“. A dodal, že sportovní létání bylo již povoleno.
Zatímco nyní stojí za slabým leteckým provozem pandemie koronaviru, v roce 2010 „stála v pozadí“ islandská sopka Eyjafjallajökull. Mrak popela ochromil leteckou dopravu nad polovinou Evropy včetně Česka, které svůj vzdušný prostor uzavřelo 16. dubna 2010 ve 13 hodin. Provoz na pražském letišti byl částečně obnoven o tři dny později, další tři dny trvalo, než se vrátil k normálu.
Smartwings jsou majitelem Českých aerolinií (ČSA). Patří jim zhruba 98 procent akcií.
Smartwings byly už loni zasaženy nuceným celosvětovým uzemněním strojů Boeing 737 Max. Mají sedm těchto letadel. V současné době se podílejí na převozu zdravotnického materiálu z Číny.
V letovém řádu letiště bylo možno v nedávných dnech najít různé repatriační lety, dále lety se zásobami zdravotnického materiálu jako letecký most z Číny a několik posledních pravidelných linek do Bulharska, Běloruska a také do Kataru. Od 18. dubna však i toto spojení z Prahy končí, uvedl server zdopravy.cz.
V současné době mají zákaz vstupu na území České republiky všichni přilétající cizinci, s výjimkou těch s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem. Osobám, které vstoupí na naše území, bude nařízena povinná čtrnáctidenní karanténa, pokud nestanoví výjimky jinak.
Platí i zákaz vycestovat všem občanům České republiky, pokud nestanoví výjimky jinak. Cizí státní příslušníci s trvalým pobytem nebo cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů mohou opustit republiku bez možnosti návratu během nouzového stavu.