Potravinový web se stal fenoménem, sklízí ale i kritiku

Praha - Z webu Potravinynapranýři.cz se stal za půl roku fenomén. Nekvalitní potraviny si na něm prohlédlo už 1,5 milionu lidí. Celkem se na webu objevilo přes 760 nejakostních, falšovaných nebo nebezpečných výrobků. Právě těch byla přitom víc jak polovina. Nejčastěji byly potíže zjištěny u alkoholu, masných a mléčných produktů. Nejvíce nevyhovujících výrobků lidé koupili v prodejnách Tesco, Kaufland a Ahold. Podle potravinářské inspekce je web evropským unikátem. Potravinářům se ale nezamlouvá – u výrobků se totiž zveřejňuje jak jméno výrobce, tak i obchodníka.

Potravinový web - nadšení i kritika

Portál Potravinynapranýři.cz funguje už půl roku. Na webu jsou sice prohřešky, které už obchodníci museli z regálu stáhnout, i tak jsou na ně ale lidé zvědaví. „Míra zájmu veřejnosti nás v pozitivním slova smyslu šokovala. Třináct tisíc spotřebitelů si dokonce objednalo pravidlelné zasílaní novinek z webu na svůj soukromý e-mail,“ poznamenal mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Kvalita potravin je totiž téma, které zajímá snad každého. „Snaží se docílit toho, aby mohli kupovat párky, ve kterých nejsou rozemleté zbytky, ale jsou to skutečné potraviny. Chceme skutečné jídlo,“ řekla foodkritička Petra Pospěchová.

Někteří lidé dokonce na nedostatky v obchodech upozorňují i šéfkuchaře. Třeba Zdeněk Marcín už obdržel čokoládu bez kakaa a nepoživatelné pomazánky. „Je dobře, že alespoň takovéhle věci, takovéto portály se začínají vytvářet. Zákazník najednou může zjišťovat, co je kvalitní a co nekvalitní. Je to o tom, že my se teprve učíme číst etikety,“ míní tento šéfkuchař z Prakulu.

Portál Potraviny na pranýři
Zdroj: ČT24/potravinynapranyri.cz

Projekt Potravinynapranýři.cz tak ne náhodou zvítězil také v listopadu loňského roku v kategorii Veřejně prospěšná služba ceny českého internetu Křišťálová lupa 2012. Hlasování se ve všech kategoriích sedmého ročníku ankety zúčastnilo přes 87 tisíc respondentů. „Jsem rád, že se podařilo prokázat, že i internetový projekt státní správy může být veřejností vnímán jako užitečný, progresivní a oblíbený. Všem hlasujícím i návštěvníkům webu děkujeme, váš zájem považujeme za ocenění naší práce, kterého si velmi vážíme,“ řekl k ocenění na slavnostním večeru ředitel odboru kontroly, laboratoří a certifikace SZPI Jindřich Pokora, jeden z autorů projektu.

Internetové stránky ale v minulosti kritizovali potravináři, kterým se nelíbilo, že je u jednotlivých prohřešků na webu uváděno jak jméno výrobce, tak obchodníka, a to i v případech, kdy je vina jednoznačně na obchodníkovi, jako jsou třeba přelepování data spotřeby či špatné skladování potravin. Za výrobky přitom od převzetí od dodavatele zodpovídá prodejce. Na webu prý chybí také údaje o vývoji případu, například to, zda byla po odhalení závady vůbec zjednána náprava.

Výrobci jsou připraveni nést zodpovědnost za případy, kdy je vina jednoznačně na jejich straně a je například prokázán obsah nedeklarovaných složek ve výrobku, zdůraznil Toman. V případě, že za pochybení může obchodník, může uvádění jména výrobce bez podrobnějšího vysvětlení, kdo klamání způsobil, výrazně potravinářskou firmu poškodit. „To je to, co nám vadí, že není definován jednoznačně viník,“ varoval prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Zkažené kuře
Zdroj: ČT24/potravinynapranyri.cz

Nejvíc problémových potravin bylo z Česka, následuje Polsko

Z databáze nyní vyplývá, že 55 procent nevyhovujících potravin bylo tuzemského původu. Z Polska, o němž zejména tuzemští potravináři dlouhodobě mluví jako o významném původci nekvalitních výrobků, pocházelo osm procent prohřešků, ze Slovenska necelá tři procenta. Zhruba dvě procenta špatných produktů byla z Číny. Například ze sousedního Německa, které je také významným vývozcem potravin do ČR, byly jen čtyři výrobky.

„V čase metanolové aféry asi nepřekvapí, že velkou část nebezpečných potravin představují lihoviny. Sice ne tak bezprostředně ohrožující život, zato v ohromujícím množství, byly nálezy nebezpečných potravin ze skupiny masné výrobky,“ uvedla šéfredaktorka serveru Vitalia Lenka Krbcová.

Nahrávám video
Události: Potraviny už jsou na pranýři půl roku
Zdroj: ČT24

Web Potravinynapranýři.cz spustily v červenci ministerstvo zemědělství (MZe) a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Výrobci a prodejci se totiž podle MZe pod tlakem konkurenčního boje a ve snaze o udržení marží uchylují k nabízení nejakostních, falšovaných i nebezpečných potravin. Nejčastěji inspektoři odhalují potraviny s nepřiznanými levnými náhražkami a také klamání při označování výrobků v prodejně. Web svým návštěvníkům umožňuje vyhledat informaci o nevyhovujícím výrobku podle jeho názvu, druhu, prodejce, země původu a distributora.

Plesnivé salámy a sýry, brouci v rýži nebo víno ředěné vodou lidi znechutili. Více než polovina nálezů byla zdraví nebezpečná. Velké riziko představují třeba plísně. „Při opakované konzumaci takové potraviny velmi riskujeme možnost trvalých zažívacích problémů případně až vzniku nádorového onemocnění,“ řekla nutriční terapeutka Tamara Starnovská.

Kontrola potravin
Zdroj: ČT24

Jak vypadají kontroly prováděné inspektory SZPI?

Inspektoři se zaměřují hlavně na kvalitu ingrediencí, teplotu ve skladovacích prostorech a chuť. Tuto profesi ale nemůže dělat kdokoli. Kontroloři potravinářské inspekce musejí projít přijímacími testy. „Inspektor dostává základní chutě, aby je dokázal poznat, a tím se popřípadě může odhalit i nějaká vada u inspektora,“ podotkl jeden z inspektorů Jiří Orner.

V případě zjištěných nedostatků inspektoři odeberou vzorky, které jsou analyzovány v laboratoři. Třeba do brněnské laboratoře dorazí denně skoro stovka vzorků z běžných kontrol i z případů, kdy inspektory do výroby nebo prodeje pošlou sami spotřebitelé. Další vzorky testují laboratoře v Praze nebo externí soukromé firmy.

Plesnivý salám
Zdroj: ČT24/potravinynapranyri.cz

Na webu jsou závadné potraviny rozděleny do třech kategorií:

Tou první jsou potraviny nejakostní: zdraví nijak neškodí, jde spíše o nedostatky v chuti nebo vzhledu. Příkladem je třeba špatně zmrazená a znovu rozmrazená zelenina.

Další kategorií je falšovaní: často to je špatné informování o složení výrobku na jeho obalu. Někdy jsou tam udávány i látky, které výrobek ani neobsahuje - snahou je zákazníka ošidit. Příkladem jsou třeba jablka v borůvkovém džemu.

Nejzávažnější problém jsou potraviny nebezpečné: sem patří nejen závadné lihoviny z metanolové aféry, ale například i plesnivé výrobky, které mohou způsobit závažné zdravotní problémy.

Kvalita potravin je oblíbené téma i v zahraničí. Třeba v Americe na speciální web nejhorších jídel přidávají fotky sami uživatelé. Jsou tu i případy z restaurací a rychlého občerstvení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EET 2.0 se spustí příští rok. Pro nejmenší podnikatele nebude povinná

Stát zavede nový systém evidence tržeb EET 2.0 od ledna příštího roku, nejprve v pilotním režimu, oznámila ve středu ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Součástí návrhu bude výjimka EET OFF, určená pro nejmenší podnikatele. Zavedení EET 2.0 si Schillerová vytkla jako jeden ze svých cílů v boji se šedou ekonomikou a s daňovými úniky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zájem o sdílení elektřiny roste

Do sdílení elektřiny se v Česku zapojilo už přes 36 tisíc účastníků. Přidat by se k nim mohl například i Martin Požárek, který si před třemi roky nechal nainstalovat fotovoltaiku kvůli rostoucí ceně elektřiny. V létě mu ale elektřina přebývá, a tak zvažuje její sdílení. Zájem o takovou možnost je stále větší. Pro zapojení je nutná registrace u Elektroenergetického datového centra. Dodavatel energie pak dokáže pomocí algoritmu spárovat zájemce, i když se neznají. Služba stojí 420 korun za nasdílenou megawatthodinu.
před 23 hhodinami

Maďarsko a Slovensko prosí Chorvatsko o ruskou ropu. Pomoc nabízí Česko

Budapešť požádala Chorvatsko, aby umožnilo přepravu ruské ropy přes ropovod Adria do Maďarska a na Slovensko. Klíčová trasa pro dodávky suroviny přes Ukrajinu totiž zůstává zablokovaná. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó chorvatské vládě žádost zaslal společně se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Chorvatská strana je připravena ve věci vyhovět. Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) nabídl Slovensku možnost dodávek ropy prostřednictvím ropovodu Družba.
17. 2. 2026Aktualizováno17. 2. 2026

Lajkuj v pokoji. Meta si patentovala AI, která na sítích zastoupí zesnulého

Společnost Meta získala patent na jazykový model, jenž by v nepřítomnosti uživatele pokračoval v jeho aktivitě na sociálních sítích, napsal server Business Insider. Nástroj vycvičený na datech konkrétního účtu by vytvořil „digitální klon“, který by dle firmy byl vhodný k zastoupení dotyčného třeba v případě dovolené – nebo smrti. Meta tvrdí, že eticky sporného robota nemá v plánu dál rozvíjet.
17. 2. 2026

Analýza srovnává hodnotu majetku domácností napříč Evropou. Jak si stojí Česko?

Čistá hodnota majetku mediánové tuzemské domácnosti dosahuje sto tisíc eur (zhruba 2,4 milionu korun) a je tak podobná jako v Nizozemsku nebo v Německu, vyplývá z analýzy majetku domácností, kterou zveřejnil think-tank Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při Ekonomickém ústavu Akademie věd ČR. Studie nicméně upozorňuje, že na rozdíl od západních zemí v Česku tvoří dominantní díl hodnoty majetku nemovitost, v níž domácnost bydlí.
17. 2. 2026

Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Havlíček. Stavba by měla začít v roce 2029

Přípravy projektu stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, které má vybudovat korejská společnost KHNP, pokračují podle časového harmonogramu. V příštím roce by tak projekt měl získat platné stavební povolení, samotná stavba by pak měla začít v roce 2029. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). První blok by měl být zprovozněn v roce 2036.
16. 2. 2026Aktualizováno16. 2. 2026

Vláda schválila hospodářskou strategii i zvláštní pobyt pro ukrajinské uprchlíky

Vláda na pondělním zasedání schválila hospodářskou strategii i nařízení umožňující uprchlíkům z Ukrajiny i v letošním roce žádat o udělení zvláštního dlouhodobého pobytu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání rovněž oznámil, že novým kandidátem na post ministra životního prostředí je Igor Červený (Motoristé). Kabinet také jmenoval zmocněnce pro transformaci sítě pražských nemocnic a výstavbu nové. Podle resortu zdravotnictví jím bude Pavel Scholz.
16. 2. 2026Aktualizováno16. 2. 2026

Banky poskytly v lednu hypotéky za 35,5 miliardy korun

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 35,5 miliardy korun, což je o 4,4 procenta méně než před měsícem, ale o 57 procent více ve srovnání s loňským lednem. Nové úvěry bez refinancování klesly meziměsíčně o pět procent na 27,2 miliardy korun. Úrokové sazby nepatrně klesly na 4,48 procenta z prosincových 4,49 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
16. 2. 2026
Načítání...