Placení mobilem je mezi Čechy stále oblíbenější, ukázal průzkum

6 minut
Platební zvyklosti Čechů
Zdroj: ČT24

Stále větší obliby začíná mezi Čechy nabírat placení mobilem. Zatímco loni tuto cestu využívalo osm procent dotázaných, letos jich už bylo 18 procent. Vyplynulo to z průzkumu České bankovní asociace (ČBA) mezi 1087 respondenty. Nejvíce rozšířená však zůstává platba debetní kartou.

Potvrdilo se také, že nové možnosti bezkontaktních plateb využívají především mladí lidé.„Mobilem, případně chytrými hodinkami, čipem a podobně lze platit kdekoli, kde mají bezkontaktní terminál. Ten je v ČR na rozdíl od jiných zemí již obvyklou záležitostí,“ uvedl poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáš Hládek.

Nejčastější službou pro placení mobilem je Google Pay nebo Apple Pay. Některé banky mají i vlastní aplikaci.  

Jaké platební prostředky používáte?
Zdroj: ČBA

Zdaleka nejpoužívanějším platebním prostředkem zůstává debetní karta, kterou používá osmdesát procent lidí. S odstupem následuje kreditní karta, u níž došlo meziročně k poklesu z 28 na 22 procent.

6 minut
Události ČT: Karta, nebo hotovost? Průzkum ukazuje, čemu dávají lidé přednost
Zdroj: ČT24

Placení dobírkou volí klienti častěji u prvního nákupu v e-shopu

Při nákupech na internetu využívá platební kartu 54 procent Čechů. Nákup na dobírku využívá 53 procent respondentů a polovina lidí pak platí v on-line prostředí i zadáním příkazu v internetovém bankovnictví. Internetové peněženky, jako je například PayPal, využívá 14 procent lidí.

Jaký typ karty používáte pro platbu na internetu?
Zdroj: ČBA
Proč nenakupujete na internetu?
Zdroj: ČBA

Placení na dobírku přitom podle Hládka využívají respondenti zejména tehdy, pokud u internetového prodejce nakupují poprvé, nevěří mu nebo recenze na něj nejsou zcela pozitivní či přesvědčivé.

Z průzkumu dále také vyplývá, že dvě třetiny populace vybírají peníze z bankomatu alespoň jednou měsíčně, jde přitom o nejčastější frekvenci výběru. „K bankomatům chodí překvapivě častěji mladí lidé, kteří více spoléhají na peníze na účtu a na platební kartu než na hotovost uloženou doma pod polštářem,“ uvedl Hládek.

Počet plateb kartou na internetu (v mil.)
Zdroj: ČBA
Objem plateb kartou na internetu (v mil.)
Zdroj: ČBA

Průzkum zároveň ukázal, že názor na zrušení hotovosti společnost rozděluje. Třetina oslovených by totiž přivítala zrušení hotovosti, protože by to přineslo větší svobodu v nakupování. Další třetina je však zcela proti a ve zrušení hotovosti vidí omezení osobní svobody. Třetina lidí je pak v této otázce nerozhodná.

  • Na konci prosince 1989 zahájil provoz první peněžní automat v Praze, a to na Václavském náměstí. „Tento bankomat fungoval v off-line modu, takže nebyl propojen přímo do systému banky, a obsluha pobočky každý den musela zjistit, kolik peněz v bankomatu bylo vybráno a kým a provést případné změny na účtech klientů,“ popsal mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
  • Bankomatová síť se pak rozšířila rychle, o pět let později už měla jen Česká spořitelna v Česku takových strojů pět stovek. Pro srovnání – v současnosti je v Česku zhruba pět a půl tisíce bankomatů všech značek.
  • V roce 1996 pak klienti mohli začít používat telefonní bankovnictví a transakce tak už nemuseli provádět přímo na pobočce.
  • Velký posun pak nastal v roce 1998, kdy se banky propojily s on-line světem a lidé mohli začít využívat internetové bankovnictví. „To bylo naprosto revoluční. A mě to od začátku uchvátilo. Mohl jsem si tam vést peníze v několika měnách, dávat tam trvalé příkazy, prostě všechny služby, které jsem potřeboval,“ vzpomínal Václav Pavelka, který byl mezi prvními, kdo si takový účet zřídili.
  • Masový nástup internetového bankovnictví byl ale pozvolný. Samozřejmostí ještě nebylo ani v roce 2007, kdy ho používalo jen 12 procent lidí. Následně se ale přidalo ještě mobilní bankovnictví a letos už je pak situace úplně opačná – přes internetové bankovnictví si své finance řídí 95 procent klientů bank. „Poměrně robustní pobočkovou síť stále držíme právě pro ty klienty, kteří si potom chtějí dojít probrat osobně něco třeba i složitějšího,“ podotkla výkonná ředitelka pro oblast inovací v ČSOB Michaela Lhotková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 10 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...