Optimismus stavařů slábne. Letos čekají už jen mírný růst, nebo stagnaci

Českým stavařům dochází optimismus. Zatímco v lednu očekávali letošní růst sektoru o 2,4 procenta, v dubnu jen o procento. Na kladném vývoji se shodli představitelé malých a středních společností (+1,7 procenta) a zástupci firem, které se zabývají převážně pozemními stavbami (+1,7). Naopak ředitelé velkých společností s ročním obratem nad 200 milionů korun neočekávají, že by státní investorské organizace zadaly větší množství velkých zakázek. Proto předpokládají stagnaci sektoru.

Celkově v dubnu předpokládaly mírný růst dvě třetiny firem, zbytek počítá s poklesem. Vyplynulo to z Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Reserch ve spolupráci s firmou SGCP, divize Weber.

„Pro letošek očekáváme, že české stavebnictví dále poroste v případě, že se vyřeší problémy kolem posuzování vlivu staveb na životní prostředí a rozběhnou se práce na velkých infrastrukturních projektech. Optimisticky se díváme na soukromý sektor, který táhne snadná dostupnost úvěrů,“ uvedl finanční ředitel Skanska ČR a SR Patrik Choleva.

Člen představenstva společnosti Hochtief Tomáš Koranda letos neočekává žádný výraznější nárůst, situace bude podle něho s největší pravděpodobností připomínat předchozí rok.

V roce 2017 se ale obáváme poklesu v řádu procent. Stát sice posiluje projektovou přípravu, ale vázne investiční připravenost. Kapacity stavebních firem tak zůstanou spíše nenaplněné.
Tomáš Koranda
člen představenstva společnosti Hochtief

Tržby stavebních firem by letos měly vzrůst v průměru o 1,6 procenta. Malé a střední firmy očekávají růst obratu o 2,2 procenta, velké však počítají s meziročním poklesem o 0,2 procenta. 

Podle údajů Českého statistického úřadu se v prvním čtvrtletí stavební produkce v ČR meziročně propadla o 8,8 procenta. Výrazné obavy navíc panují ohledně dopravních projektů, u nichž bylo posouzení vlivu staveb na životní prostředí vyhodnoceno ještě před vstupem Česka do Evropské unie. Podle odhadů se to týká více než stovky staveb zhruba za 130 miliard korun. To je téměř třetina celého výkonu českého stavebnictví za rok 2014.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

EU chce podpořit domácí produkci oceli, sníží dovoz a zvýší clo nad kvóty

Evropská unie v pondělí dosáhla předběžné dohody s cílem o zhruba polovinu snížit dovoz oceli a zavést padesátiprocentní clo na nadměrný dovoz. V noci na úterý o tom informovala agentura Reuters s tím, že EU tak chce ochránit vlastní ocelářský průmysl před nadprodukcí ve třetích zemích.
před 1 hhodinou

Konflikt na Blízkém východě zvedá ceny letenek, zdražit mohou i letní dovolené

Nejen do cen letenek, ale i letních dovolených se může promítnout dražší letecké palivo, za nímž stojí konflikt na Blízkém východě. Cestovní kanceláře zatím plošně nezdražují, růst cen zhruba o desetinu je ale do budoucna možný. Dálkové lety jsou už nyní dražší i o tisíce korun.
před 3 hhodinami

Neudržitelné, tratíme miliony. Zemědělci si stěžují na nízké výkupní ceny mléka

Na zemědělce dopadají nízké výkupní ceny mléka, za litr dostávají aktuálně zhruba o tři koruny méně než před rokem. Někteří chovatelé se už dostávají pod hranici výrobních nákladů. Situace je podle agrárníků dlouhodobě neudržitelná. Na jejím vzniku se podílelo i uvalení čínských cel na evropské mléčné výrobky.
před 13 hhodinami

Vláda schválila návrh zákona, který umožní snáze regulovat ceny pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním jednání schválila návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Už dříve sdělila, že kabinet ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři schválili i vládní nařízení, podle kterého životní minimum vzroste od října, nikoliv od května.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Vláda na úterý snížila cenové stropy pro pohonné hmoty

Maximální ceny paliv, které určuje stát, v úterý klesnou. Litr nafty bude nejvýše za 44,36 koruny, což je o 1,56 koruny méně než v pondělí. Litr benzinu pak budou čerpací stanice moci prodávat maximálně za 41,67 koruny, tedy o 28 haléřů méně než v pondělí. Vyplývá to z cenového věstníku, který ministerstvo odpoledne zveřejnilo. Nejvyšší ceny by měl úřad zveřejňovat minimálně do konce dubna.
před 19 hhodinami

Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o čtrnáct procent

Celosvětový odbyt automobilky Škoda Auto se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o čtrnáct procent na 271 900 vozů, oznámil její mateřský koncern Volkswagen. Odbyt celého koncernu však v prvním kvartálu klesl o čtyři procenta na zhruba 2,05 milionu vozů. Důvodem byla zejména slabší poptávka v Číně a Severní Americe.
před 21 hhodinami

Maďarský forint po Orbánově porážce vystoupil na čtyřleté maximum

Maďarský forint se v pondělí vůči euru vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, výrazně posilují rovněž maďarské akcie. V nedělních parlamentních volbách opoziční strana Tisza porazila vládní stranu Fidesz dlouholetého maďarského premiéra Viktora Orbána. Vítězství opozice by mohlo Maďarsku obnovit přístup k miliardám eur z fondů Evropské unie, který zablokovaly spory s Orbánem, píše agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ceny ropy před americkou blokádou Íránu rostou o více než sedm procent

Ceny ropy rostou o více než sedm procent a vracejí se nad sto dolarů za barel. Americké námořnictvo se chystá k blokádě lodí plujících do Íránu a z Íránu přes Hormuzský průliv. To by mohlo omezit vývoz íránské ropy poté, co se Washingtonu a Teheránu o víkendu nepodařilo dosáhnout dohody o ukončení války. Výrazně roste i cena plynu pro evropský trh.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...