OKD: Na debatu se státem o prodloužení provozu jsme připraveni

Ostrava - Vedení OKD je připraveno jednat o tom, že provoz Dolu Paskov bude i přes ekonomickou nerentabilitu pokračovat, pokud chce stát tímto způsobem řešit sociální dopady na region. Firma se ale od státu nechce nechat dotovat či požadovat zaplacení svých dluhů. Na úterní schůzce u prezidenta Zemana plánuje premiér v demisi Jiří Rusnok přinést na stůl variantu, podle níž by těžba v Dole Paskov pokračovala až do roku 2016. Stát by ale na provoz nedal peníze, pouze by ho podpořil různými opatřeními, například v otázce politiky zaměstnanosti. Tiskovou konferenci z jednání premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencialy a prezidenta Miloše Zemana s vedením OKD o situaci kolem Dolu Paskov můžete sledovat živě na ČT24 od 15:00.

Společnost OKD chce ztrátový důl zavřít na konci příštího roku - premiér v demisi Jiří Rusnok odmítl, že by stát finančně těžbu podpořil. Společně s prezidentem ale OKD vyzval, aby se v těžbě pokračovalo do roku 2016. To její vedení odmítlo. „To, co my nyní děláme, na co se maximálně soustředíme, je, aby OKD bylo schopno si vydělat alespoň na samotný provoz,“ uvedl ředitel vnějších vztahů OKD a NWR Petr Jonák.

Diskuzi se zástupci státu ale nevyloučil. „Pokud bychom po státu chtěli, aby nás zachraňoval nebo po nás platil dluhy, to by byla nehoráznost,“ zdůraznil. Podle Jonáka ale společnost OKD nikdy nic podobného netvrdila. „My jako soukromá firma nemůžeme provozovat něco o několik let déle, když nám to generuje obří ztráty, a ani nechceme, aby nás stát nějakým způsobem dotoval. Ale pokud zde bude vůle státu řešit sociální dopady v regionu a stát bude říkat: 'Provozujte důl déle, než je pro vás ekonomicky možné,' tak my jsme na takové debaty připraveni,“ dodal Jonák.

V karvinských dolech by mohli uvolnit místa polští horníci

O práci by měla přijít zhruba polovina z dvou a půl tisíce zaměstnanců. Jonák ale věří, že se velkou většinu z nich podaří přesunout na karvinské doly. „V nejbližších týdnech a měsících by to mohlo být dvě stě zaměstnanců,“ konstatoval. Někteří by mohli pracovat na útlumu těžby na Paskově nebo pomáhat při sanaci tzv. ostravských lagun. Odejít by z těchto míst mohli zejména polští horníci, kteří by měli být nahrazeni kmenovými zaměstnanci.

OKD v současnosti hledá nová potencionální místa těžby. Velkou naději vkládá do projektu Karviná - Staré město, kde by se mohlo ideálně začít těžit uhlí po roce 2016. „I zde by mohlo najít práci i několik stovek lidí, kteří dnes pracují na Paskově,“ dodal Jonák. Těm, co se rozhodnou odejít dobrovolně, pak vedení firmy slíbilo odstupné ve výši dosahující až dvanácti platů.

Důl Paskov
Zdroj: ČT24/www.okd.cz

Stovky horníků si ale budou muset hledat práci jinde. Navíc odboráři jsou přesvědčeni, že NWR řídí skrze OKD minoritní vlastník společnosti Zdeněk Bakala. „I když tady byl enormní zájem jednat s panem Bakalou z hlediska pana premiéra, tak je vidět, že si cestu do Česka nenašel. To je jasný signál k tomu, že OKD ho až tak netíží,“ domnívá se předseda Odborového svazu pracovníků hornictví Jan Sábel. S tím ale nesouhlasí Jonák. „Není to o jménu vlastníka, ale o tom, co se děje na trzích,“ konstatoval.

Sábel zároveň dodal, že je neperspektivní zavírat doly na koksové uhlí ve chvíli, kdy se po zkušenostech z jaderné elektrárny Fukušima mnoho zemí od jádra odklání a otevírá nové doly na černé uhlí. „Je špatně rychle rozhodovat a zavírat důl, když vedení neví, co bude za tři roky a jestli náhodou nebude koksovatelné uhlí potřebovat,“ zdůraznil Sábel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Brno bude příští rok hospodařit s výdaji téměř 26 miliard korun

S příjmy ve výši 21,3 miliardy korun a výdaji 25,7 miliardy korun bude v příštím roce hospodařit město Brno. Rozpočet navrhuje úvěr 3,6 miliardy korun na pokrytí kapitálových výdajů. Návrh rozpočtu ve středu schválili zastupitelé. Opozice se zdržela, nikdo nebyl proti. Zelení kritizují například to, že se město zadlužuje kvůli financování stavby multifunkční arény. Ocenili nicméně přehlednost materiálu. Na letošní rok 2025 schválili loni brněnští zastupitelé rozpočet města s příjmy 19,9 miliardy a výdaji 24 miliard korun.
před 13 hhodinami

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS 2

Zavedení emisních povolenek ETS 2 se odkládá na rok 2028. Počítá s tím právně závazný text Evropské unie o klimatických cílech, shodu členských zemí oznámil Evropský parlament. Změnu v návrhu unijní ministři životního prostředí dojednali už minulý měsíc. Do roku 2040 pak mají členské země snížit emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Změny ještě musí formálně potvrdit Evropský parlament i členské státy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rozpočet upravíme, schodek je ale výsledkem končící vlády, řekla Schillerová

Nastupující vláda ANO, SPD a Motoristů je připravená státní rozpočet na příští rok upravit tak, aby byl reálný, uvedla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová, která by se v pondělí 15. prosince měla opětovně stát ministryní financí. V každém případě ale platí, že schodek v příštím roce bude výsledkem práce premiéra v demisi Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS), napsala na síti X. Ministři vlády v demisi ve středu uvedli, že rozpočet přepracovávat nebudou.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
9. 12. 2025

Evropská komise vyšetřuje Google kvůli využívání obsahu pro účely AI

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat americkou společnost Google. Firmu podezírá, že při používání online obsahu pro účely umělé inteligence (AI) porušuje pravidla hospodářské soutěže. Případná pokuta může dosáhnout až deseti procent celosvětových ročních příjmů firmy. Google se k vyšetřování bezprostředně nevyjádřil.
9. 12. 2025Aktualizováno9. 12. 2025

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
9. 12. 2025Aktualizováno9. 12. 2025

Turecké aerolinky Pegasus kupují Smartwings

Turecké aerolinky Pegasus Airlines podepsaly závaznou smlouvu za 154 milionů eur (3,8 miliardy korun) na koupi společnosti Smartwings patřící ČSA. Informuje o tom web Türkiye Today. Pegasus na síti X bez dalších podrobností oznámil, že podepsal dohodu o převzetí Smartwings a jejího akcionáře ČSA. Oficiálně cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Polská média uvádějí, že obchod na poslední chvíli zmařil naději tamních aerolinií LOT.
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025

Průmyslová výroba v říjnu zrychlila meziroční růst, stavebnictví zpomalilo

Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 1,1 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 0,8 procenta. Stavebnictví v říjnu naopak zpomalilo meziroční růst na 7,1 procenta. Zahraniční obchod Česka byl meziročně o patnáct miliard korun vyšší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
8. 12. 2025Aktualizováno8. 12. 2025
Načítání...