Obce dostanou víc peněz z DPH, sněmovna schválila návrh Senátu

Obce dostanou od roku 2017 vyšší podíl z vybrané daně z přidané hodnoty (DPH). Spolu s tím však přijdou o podíl na dani z příjmů od podnikatelů a všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání. V novele zákona o rozpočtovém určení daní to schválila sněmovna, když přistoupila na pozměňovací návrh ze Senátu. Podporu našel návrh i u ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Vláda původně navrhla zvýšit podíl z vybrané DPH pouze krajům, a to už od příštího roku. Půjde zhruba o 3,5 miliardy korun. Kraje nyní získávají z vybrané DPH 7,86 procenta, nově dostanou 8,92 procenta. Příjmy krajů z daní se tak vrátí do stavu před rokem 2011, kdy zákon podíl krajů na daňových výnosech snížil.

Už při projednávání ve sněmovně navrhovali poslanci pravice zvýšit s podílem krajů i podíl obcí. Žádný z těchto návrhů ale neuspěl. Až Senát přijal pozměňovací návrh Radko Martínka (ČSSD) vypracovaný ve spolupráci s ministerstvem financí, který zvyšuje podíl obcí z 20,83 procenta na 21,4 procenta. Současně jim odebírá podíl 30 procent, který jim nyní připadá z daní živnostníků a všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání.

Pravice kritizovala senátní návrh s tím, že není dostatečně projednaný a že obce ochudí o peníze.

Pro obce by to mělo znamenat od roku 2017 dodatečný celkový výnos asi dvě miliardy korun ročně na DPH. Na daních z příjmu podnikatelů zároveň přijdou asi o miliardu ročně. Tento podíl, nazývaný motivační složka, měl motivovat obce k vytváření příznivých podmínek pro podnikání.

Hašek: Daňové výnosy se vrací zpět na úroveň, která jim patřila do roku 2012

Změny přivítal šéf Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Podle něj vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) a parlament vrátili krajům daňové výnosy zpět na úroveň, která jim patřila do roku 2012. „Kalouskova reforma kraje na daňových výnosech nevratně připravila do letoška o cca 10 miliard korun, které s ohledem na splnění dohody o návratu krajského koeficientu rozpočtového určení daní u DPH nebudeme po vládě vyžadovat,“ uvedl Hašek. Vyšší daňové příjmy od roku 2016 chtějí využít především na investice krajů do nemocnic, sociální oblasti, škol či krajských silnic a na kofinancování čerpání fondů Evropské unie.

Pozměňovací návrh ve sněmovně stejně jako předtím v Senátu podpořil ministr Babiš. Poukazoval na to, že v roce 2014 si na peníze z daní od fyzických osob sáhlo jen 23 procent obcí. Podle Babiše šlo o problematický parametr a o nástroj, který je pro účely obcí naprosto nevhodný. Prohlásil, že 5446 obcí získá díky senátnímu návrhu celkem miliardu korun, naproti tomu 706 obcí prodělá celkem 96 milionů. Martínek řekl, že se vyměňuje daň nejistá za daň jistou.

Rozpočtové určení daní – pozměňovací návrh
Zdroj: ČT24

Kalousek: Bez podílu na daních podnikatelů nebude motivace vytvářet příznivé podmínky k podnikání

Sdružení místních samospráv i Svaz měst a obcí se obávají, že pokud by se v budoucnu dařilo vybírat od podnikatelů víc na daních, přijdou obce o mnohem víc, než získávají nyní. „Varovně však zvedáme prst nad odebráním motivačních prvků u daní od fyzických osob. Je otázkou, zda to pro obce nebude znamenat nakonec větší minus,“ uvedl předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který jinak přivítal vrácení daňových výnosů zpět obcím. 

Petr Gazdík (STAN): Máme rok na přípravu systémových změn (zdroj: ČT24)

Obavu z dopadu odebrání motivační složky vyslovila i poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové). Vladislav Vilímec a Zbyněk Stanjura (oba ODS) uvedli, že to připraví například hlavní město Prahu o 690 milionů korun. Babiš řekl, že Praha na druhé straně dostane na DPH navíc 273 milionů korun.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že zrušením motivačního příspěvku skončí motivace vedení měst vytvářet prostředí příznivé pro podnikání a obce budou více závislé na státu. Označil to za další krok k etatizaci a oligarchizaci veřejné správy.

Vydáno pod