Nejvyšší ekonomickou přidanou hodnotu měla loni RWE Supply & Trading CZ

Praha – Konečný žebříček firem podle tvorby ekonomické přidané hodnoty za loňský rok v čele s RWE Supply & Trading CZ zveřejnila společnost Bisnode. Z prvního místa tak člen skupiny RWE odsunul vícenásobného vítěze z minula Škodu Auto. Na třetím místě se drží Hyundai Motor Manufacturing Czech.

Člen skupiny RWE a obchodník s plynem a elektřinou se kromě nejlepších výsledků může pochlubit i označením skokan roku, v minulosti totiž na prvních místech zdaleka nefiguroval. Za rok 2013 bylo sledováno více než 53 tisíc podnikatelských subjektů. V rámci stovky nejúspěšnějších firem podle ekonomické přidané hodnoty (EVA) se nejčastěji dařilo podnikům ve zpracovatelském průmyslu (55 ze 100) a energetiky (15 ze 100). „S využitím letitého hodnocení tuzemských firem podle EVA lze vysledovat, že vítězové nejčastěji podnikají v energetice, zpracovatelském průmyslu, dopravě a skladování a dále informačních a komunikačních službách,“ řekl analytik Bisnode Michal Řičař.

Ekonomická přidaná hodnota, která je pro úspěch v žebříčku zásadní, se myslí nejenom ve vztahu ke společnosti samotné, ale také směrem k jejím akcionářům a věřitelům, zda svým vlastníkům vytvářejí hodnotu, nebo jestli ji ničí. Pozitivní zprávou pro českou ekonomiku je zjištění, že v souhrnu tento ukazatel již druhým rokem zásadně roste, což značí zlepšení kondice tuzemského hospodářství. V porovnání s reálným počtem firem v ekonomice a zastoupení v žebříčku je na tom špatně stavebnictví. „Je s možnostmi vygenerovat ekonomickou přidanou hodnotu nejhorším sektorem,“ doplnil Řičař.

Společnost Bisnode zjišťuje také relativní ekonomickou přidanou hodnotu, která porovnává společnosti bez ohledu na jejich velikost, objem kapitálu nebo rizikovost. V tomto žebříčku tak vedou Play games, Penta Investments a organizační složka Swiss International Air Lines AG.

Deset nejúspěšnějších firem podle žebříčku

RWE Supply & Trading CZ
Škoda Auto
Hyunday Motor Manufacturing Czech
Continental HT Tyres
T-Mobile ČR
E.ON Distribuce
Elektrárna Počerady
Continental výroba pneumatik
ČEZ Prodej
Plzeňský Prazdroj

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 5 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 5 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Rozpočet asi nesplní zákon, je to bezprecedentní, varuje rozpočtová rada

Návrh rozpočtu na letošní rok bude velmi pravděpodobně v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti, uvedli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle nich je taková situace bezprecedentní. Zákon stanovuje maximální možný deficit. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dříve řekla, že bude obtížné udržet schodek pod třemi sty miliardami korun. Vláda by měla rozpočet schvalovat 26. ledna. Podle rady se také naplnila její varování ohledně loňského rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Podpora biometanu se mění, stát chce rozhýbat výrobu

Letos se mění provozní podpora stanic na výrobu biometanu. Nově ji stát vyhlásí formou aukce, ve které uspěje žadatel o nejnižší dotace. Úřady tím chtějí rozhýbat rekonstrukce i nové stavby, neboť biometan by jako částečná náhrada zemního plynu mohl pokrýt desetinu tuzemské spotřeby. Podle oborového sdružení CZ Biom ale bude i tak těžké splnit plány, jejichž cílem je produkovat do roku 2030 půl miliardy metrů krychlových biometanu ročně.
13. 1. 2026

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
13. 1. 2026Aktualizováno13. 1. 2026
Načítání...