Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf automobilky Tesla Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (4,9 bilionu korun). Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou (16,6 miliardy dolarů).
Nejbohatším člověkem světa je podle Forbes Elon Musk, předstihl Bezose
Pořadím zamíchala mimo jiné pandemie covidu-19, ruská invaze na Ukrajinu či pomalý růst trhů. Žebříček letos obsahuje 2668 miliardářů, tedy o 87 méně než před rokem. Součet jejich majetku činí 12,7 bilionu dolarů. To je o čtyři sta miliard dolarů méně než loni. Stejně jako v roce 2021 je mezi nejbohatšími lidmi planety devět Čechů.
K nejdramatičtějším poklesům došlo v Rusku, kde po invazi na Ukrajinu ubylo ve srovnání s loňskem 34 miliardářů, a v Číně, kde vládní regulace technologického sektoru a dalších odvětví vedly k tomu, že na seznamu je o 87 čínských miliardářů méně.
Více než tisícovka miliardářů je podle Forbes bohatších než před rokem. Za poslední rok do klubu miliardářů vstoupilo 236 nováčků. Byli mezi nimi vůbec první z Barbadosu, Bulharska, Estonska a Uruguaye.
Světové žebříčky stále vedou Spojené státy se 735 miliardáři, kteří mají dohromady majetek 4,7 bilionu dolarů. Na druhém místě zůstává Čína (včetně Macaa a Hongkongu) s 607 miliardáři s úhrnným majetkem 2,3 bilionu dolarů.
Mezi devět nejbohatších Čechů se po vdově po Petru Kellnerovi řadí zakladatel KKCG Karel Komárek, který majetek zvýšil z 2,2 na 7,7 miliardy dolarů (304. místo), a na třetí pozici realitní magnát Radovan Vítek s majetkem 5,8 miliardy dolarů (438. místo).
Do první světové pětistovky boháčů se zařadil ještě majitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský (5,4 miliardy dolarů, 490. místo). Ten je nejvýše postaveným českým podnikatelem z výběru, který nezbohatl na privatizaci, poznamenal český Forbes. Devítky nejbohatších Čechů stejně jako loni dále tvoří Andrej Babiš (4,4 miliardy dolarů, 654. místo), Pavel Tykač (3,4 miliardy dolarů, 883. místo), Pavel Baudiš (2,7 miliardy dolarů, 1163. místo), Marek Dospiva (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo) a Eduard Kučera (1,5 miliardy dolarů, 1929. místo).
K výpočtu čistého jmění Forbes použil ceny akcií a směnné kurzy z 11. března 2022. Časopis se při sestavování žebříčku zaměřuje na jedince. Oceňuje různá aktiva, například společnosti, nemovitosti, umělecká díla a další. Denně aktualizované údaje o čistém jmění časopis vede v jiném žebříčku.
Musk členem správní rady Twitteru
V úterý také vyšla zpráva o tom, že se miliardář Elon Musk stane členem správní rady Twitteru. V pondělí se s podílem 9,2 procenta stal největším akcionářem provozovatele stejnojmenné sociální sítě.
Musk bude podle dohody zastávat funkci ředitele, jeho funkční období však skončí na výroční valné hromadě akcionářů v roce 2024. Po dobu, kdy bude členem správní rady, a 90 dní po ukončení členství nebude smět Musk sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 procenta akcií Twitteru.
„Jsem nadšený, že se mohu podělit o to, že jsme jmenovali Elona Muska do naší správní rady,“ uvedl na svém účtu na Twitteru generální ředitel Parag Agrawal. „Je vášnivým vyznavačem i intenzivním kritikem naší služby, což je přesně to, co potřebujeme v Twitteru i ve správní radě, abychom byli v dlouhodobém horizontu silnější,“ dodal.
Akcie Twitteru v pondělí po oznámení, že Musk se stal největším akcionářem, posílily o 27 procent. V úterý si po zahájení obchodování připisují zhruba pět procent.