Mzdové tarify v zemědělství porostou, dohodli se podnikatelé s odbory

Praha - Minimální mzdové tarify v zemědělství porostou v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. V nižších platových třídách bude růst výraznější než ve vyšších. Krátce po podepsání kolektivní smlouvy vyššího stupně to oznámili zástupci odborů a agrárních podnikatelů.

Martin Pýcha: Díky tarifům dojde k nárůstu mezd (zdroj: ČT24)

„Nárůst minimálních mzdových tarifů bude o 2,7 procenta, byť ty jednotlivé třídy se trochu odlišují, není to ve všech třídách stejné,“ uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. „V podstatě se dá říci, že u nižších tarifů došlo k malinko výraznějšímu nárůstu než u manažerských,“ dodal. Po předpokládaném rozšíření by se měla kolektivní smlouva vztahovat na přibližně tři čtvrtiny ze zhruba 100 tisíc zaměstnanců v odvětví.

„Myslím si, že v současné době, kdy se diskutují propady na českém trhu kvůli zastavení dodávek do Ruska a hlavně kvůli dovozům supermarketů ze zemí EU, je to docela dobré,“ komentoval výsledek vyjednávání šéf odborů Bohumír Dufek.

Kolektivní smlouvu dnes s odboráři podepsal Zemědělský svaz, jehož členské firmy zaměstnávají přes 40 tisíc lidí. V úterý by měl přibýt ještě podpis vyjednavače menšího Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů. Odboráři následně, tak jako v předchozích letech, požádají ministerstvo práce o rozšíření platnosti smlouvy.

Snižování zaměstnanosti v zemědělství pokračovalo

Odboráři šli letos do kolektivního vyjednávání s požadavkem růstu mzdových tarifů o 3,7 procenta, zaměstnavatelé proti tomu navrhovali 1,5 procenta. Během čtyř kol hledání kompromisu se nakonec obě strany dnes dohodly.

Dlouhodobé snižování zaměstnanosti v zemědělství loni pokračovalo, oproti předchozím rokům však jeho tempo zpomalilo. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 1,8 procenta na necelých 104 tisíc. Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství vzrostla o 2,9 procenta na 20 584 korun; průměrná mzda v ČR činila 25 128 korun. Nepoměr mezi mzdami v zemědělství a zbytkem národního hospodářství klesl o 2,2 procenta na 81,9 procenta.