Mladá fronta Economii nekoupí a popírá spojení s ruským kapitálem

Praha - Vydavatelství Mladá fronta (MF) oznámilo, že nemá zájem koupit většinový podíl společnosti Verlagsgruppe Handelsblatt ve vydavatelství Economia. Mladá fronta byla přitom podle některých médií hlavním adeptem na koupi a údajně v soutěži podala nejvyšší nabídku. Firma zároveň popřela informace médií, že za ní stojí ruský kapitál.

„Vydavatelství Mladá fronta ani žádná její mateřská, dceřiná nebo sesterská společnost vydavatelský dům Economia v žádném případě kupovat nebude,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda představenstva Mladé fronty Michael Dědeček. Termín pro podání závazných přihlášek byl v pondělí, počty údajných zájemců se podle médií liší a pohybují se od čtyř do sedmi.

Investorem vydavatelství MF je podle Dědečka americký fond European Financial Services (EFS) se sídlem v USA. Podle některých médií má ale fond sídlo na karibském ostrově Dominika a vlastnické vztahy kolem MF považují tato média za nejasné.

Podle České televize za Mladou frontu vystupuje podnikatel František Savov, který mimo jiné figuroval v kauze zmizení 500 milionů korun z České konsolidační agentury. ČT či server Týden.cz nedávno uvedli, že nelze zjistit, kdo za European Financial Services stojí.

Pode některých médií za investorem MF stojí ruský kapitál a také německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung nedávno naznačil, že by mohlo existovat spojení mezi European Financial Services a ruským kapitálem. List v té souvislosti psal i o případné „ukrajinizaci“ českého tisku.

Podle Dědečka to ale není pravda. „Jeho akcionáři (EFS) jsou fyzické osoby - Američané, Britové a Češi. Žádný občan bývalého Sovětského svazu mezi nimi prostě není,“ tvrdí Dědeček. „V médiích proběhly dokonce spekulace, že jsme buď něčím bílým koněm, nebo naopak, že za nás při nákupu Economie jedná někdo jiný. Ani jedno tvrzení není pravdivé,“ dodal.

Mladá fronta a.s., která nemá nic společného s listem Mladá fronta Dnes, vydává ekonomický deník E15 a řadu časopisů jako MF Plus, Juicy, Lidé a země, Strategie, For Men nebo Zoom.

O prodeji většinového, téměř čtyřpětinového podílu společnosti Verlagsgruppe Handelsblatt ve vydavatelství Economia se rozhodne podle vedení Economie během srpna. Uzávěrka nabídek byla v pondělí večer, například podle týden starých informací České televize byly ve hře čtyři nabídky - od rakouského vydavatele deníku Die Presse Verlags-Gesselschaft, finského vydavatelství Sanoma, právě od akciové společnosti Mladá fronta a podnikatele Zdeňka Bakaly.

Počet možných kupců je nejistý

V počtu uchazečů o většinový podíl v Economii se média poněkud liší. Například podle informací serveru Euro.cz z předminulého týdne k uchazečům kromě Sanomy, Mladé fronty a Bakaly patřil také švýcarský Ringier, finanční společnost J&T a PPF Investments.

Společnost Verlagsgruppe Handelsblatt, které v Economii patří 78 procent, žádá podle dřívějších informací médií za vydavatele deníku Hospodářské noviny či týdeníku Ekonom kolem dvou miliard korun. Němci již dříve oznámili, že cena bude rozhodujícím kritériem.

Vydavatelství Economia v loňském roce hospodařilo se ziskem 96,1 milionu korun. To je zhruba o čtvrtinu (24,5 procenta) méně než v roce 2006. Economia zaznamenala také pokles tržeb za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží, a to o zhruba 2,1 procenta na 832,4 milionu korun. Pokles se týká i provozního zisku, jenž loni dosáhl 117,7 milionu korun, což ve srovnání s rokem 2006 představuje snížení rovněž zhruba o čtvrtinu.

Vydáno pod