Ministerstvo vydalo územní rozhodnutí pro nové bloky elektrárny v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo územní rozhodnutí pro rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany. Podle úřadu umožní postavit až dva nové reaktory. Tento krok o den předešel uzávěrku na podávání nabídek do tendru na stavbu nového dukovanského bloku. Ministerstvo uvedlo, že to má být „pozitivní signál“ pro uchazeče.

O vydání územního rozhodnutí pro nový blok Jaderné elektrárny Dukovany požádal ČEZ – respektive jeho dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II – počátkem června roku 2021. Původně o žádosti rozhodoval městský úřad v Třebíči, později ji předal ministerstvu průmyslu a obchodu. Bezmála po roce a půl je rozhodnutí na světě, přičemž ministerstvo označilo správní řízení za jedno z nejnáročnějších, která kdy vedlo.

„Ihned po převzetí dokumentace jsme se intenzivně věnovali prostudování všech podkladů a příloh. K řešení žádosti jsme využili maximální možné kapacity našich odborníků, abychom mohli rozhodnutí v rozumném termínu vydat,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Ministerstvo průmyslu a obchodu ujistilo, že územní rozhodnutí je v souladu s podanou žádostí a předloženou dokumentací. Týká se dvou nových jaderných zdrojů v lokalitě Dukovany, o nichž se zmiňuje aktualizovaná Státní energetická koncepce.

Samotný úřad označil vydání územního rozhodnutí za pozitivní signál pro uchazeče o stavbu nového bloku. Někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl dokonce vnímá územní rozhodnutí jako „naplnění podmínky pro uzavření jakýchkoli smluv s jakýmkoli dodavatelem“. Poukázal však na to, že ČEZ získal rozhodnutí s dvacetiminutovým zpožděním oproti harmonogramu stanovenému ve smlouvě firmy se státem – a není ještě vyloučeno, že proti rozhodnutí přijdou stížnosti nebo žaloby. 

„Devadesát procent námitek, které přijdou, aby zabránily právní moci, jsou námitky umělé. Musím říct, že řada těch, kteří si stěžují, jsou financováni ze zahraničí. Neříká se to dobře, ale (…) odpor, který vyhlásilo Rakousko i Německo, že budou všemi dostupnými prostředky blokovat jakoukoli výstavbu, je extrémní,“ řekl Míl ve vysílání České televize.

7 minut
Jaroslav Míl o územním rozhodnutí pro Dukovany II
Zdroj: ČT24

Pro ČEZ rozhodnutí znamená pokračování v dalších licenčních a povolovacích řízeních. „Tímto krokem jsme úspěšně splnili další z milníků harmonogramu příprav. Současně je to i jasný signál pro všechny uchazeče v rámci probíhajícího tendru na výstavbu nových jaderných zdrojů, že povolovací proces je naplňován,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ již má pro nový blok i souhlasné stanovisko EIA. 

V úterý je potom termín, do kterého mohou uchazeči o stavbu bloku podat finální nabídky. První nabídky v minulosti podaly francouzská EDF, korejská KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ s nimi následně vedl vyjasňovací jednání a po něm všechny tři firmy vyzval k předložení finálních nabídek. Podle informací České televize všechny s další účastí v tendru počítají.

Nový blok dukovanské elektrárny by měl být hotov v roce 2036. Rozšíří současné jaderné zdroje v podobě dvou bloků v Temelíně, každý o výkonu přibližně tisíc megawattů a stávajících čtyř s výkonem 510 megawattů v Dukovanech. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 17 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánovčera v 15:54

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
včera v 10:25

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
včera v 05:30
Načítání...