Ministerstvo plánuje odkoupit majetek ČD za 3,2 miliardy

Převod 16 stovek nádražních budov od Českých drah pod Správu železniční dopravní cesty by se mohl stihnout už ke konci roku. Dva roky plán stál kvůli sporům o cenu, podle zjištění ČT je v současnosti téměř hotový posudek, ve kterém se mluví o 3,2 miliardách korun.

Evropská komise před časem souhlasila, aby České dráhy prodaly 1600 budov státu. Hospodařit s majetkem by poté měla Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Převod podle komise nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu, místo očekávané ceny kolem osmi miliard ale spočítala částku na 2,9 miliardy.

Plánovaná cena 3,2 miliard tedy zhruba o deset procent překračuje limit, který v červnu stanovila Evropská komise. „My dneska děláme nový posudek, o který nás požádala také Evropská unie, o jeho zpřesnění. Vychází to zhruba na 3,2 miliardy. S touto cenou také půjdeme do vlády,“ řekl České televizi ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky by mohl o návrhu rozhodnout na přelomu srpna a září.

SŽDC tvrdí, že tak na opravy budov bude moci čerpat evropské dotace. České dráhy zase peníze potřebují na splácení nových vlaků; jejich dluhy se pohybují kolem 35 miliard korun. „Technicky a administrativně jsou všechny podklady připraveny. Nyní je to na politickém rozhodnutí vlády, potažmo ministerstva dopravy, kdy stanoví termín, Za nás je stále ještě reálný termín 1. 1. 2016," uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Českým drahám se zadrhl plán na provoz ojetých vagonů ze zahraničí

České dráhy se v současnosti potýkají s dluhy ve výši 35 miliard. Komplikací pro ní v poslední době byl krach železničních opraven Janoza. Kvůli němu musely dráhy odložit plány na opravu 32 v zahraničí nakoupených ojetých vagonů. Státní dopravce teď řeší, jestli je vůbec dokáže vrátit do provozu. Firma Janoza je měla za 70 milionů opravit, za firmou ale zůstaly vedle pohledávek ve výši 200 milionů korun i rozebrané vagony, které stojí v depech.

2 minuty
Události: Opravy ojetých vagonů se odkládají
Zdroj: ČT24

I když jsou vagony třicet let staré, jde o první generaci donedávna vyráběného typu. Navíc i po třech desítkách let ještě minimálně deset let mohou sloužit. Dráhy říkají, že se bez nich zatím obejdou, podle odborníků ale chybí hlavně rychlíkům takzvaně vyšší kvality.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Cla podle něj na obou stranách klesnou o 115 procent, uvedla agentura Reuters. Obě země usilují o ukončení celní války, která kvůli abnormálně vysokým clům znamená faktické obchodní embargo.
09:51Aktualizovánopřed 5 mminutami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 3 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 4 hhodinami

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 13 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 14 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
10. 5. 2025

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...