Milionová pokuta pro portál Booking. Díky zakázaným dohodám měl výhodnější ceny ubytování

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil portálu pro rezervaci ubytování Booking.com pokutu 8,3 milionu korun za uzavírání zakázaných dohod. Ty mu podle úřadu zajistily lepší ceny ubytování pro vlastní klienty v hotelech a dalších zařízeních nabízejících krátkodobé ubytování, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Pokuta podle něj zatím není pravomocná, firma může podat rozklad.

Booking.com podle zjištění úřadu v letech 2009 až 2015 uzavíral takzvané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobého ubytování, které jsou ovšem zakázané. Dohody zajišťovaly on-line portálu lepší cenu i lepší dostupnost pokojů než ostatním rezervačním kanálům včetně samotných poskytovatelů.

Klient tak při využití služby Booking.com dostal nižší cenu, než když využil jiný způsob rezervace nebo kontaktoval hotel či penzion přímo, uvedl úřad. Tento postup úřadu potvrdily stovky ubytovacích zařízení v Česku, které v šetření oslovil.

Společnost Booking.com tak svým  chováním narušila hospodářskou soutěž na trhu zprostředkování on-line rezervace krátkodobého ubytování i na trhu poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v České republice.

„Při výpočtu sankce Úřad zohlednil mimo jiné nižší typovou závažnost protisoutěžního jednání, dále délku trvání a větší počet souběžných deliktů a skutečnost, že společnost od jednání upustila ještě před zahájením správního řízení,“ dodal mluvčí úřadu Martin Švanda.

Společnost Booking.com vznikla v roce 1996 v Amsterdamu, v současnosti zaměstnává přes 17 tisíc lidí ve 198 pobočkách v 70 zemích světa, působí i v České republice. Databáze Booking.com zahrnuje veškeré možnosti krátkodobého ubytování od hotelů přes penziony až po malé soukromé pronajímatele. Webové stránky mají 40 jazykových variant.

Vydáno pod