Merkelová: Insolvenci Řecka nelze vyloučit

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé připustila, že nelze vyloučit insolvenci zadluženého Řecka. Podle dnešního vydání deníku Bild to řekla na úterním uzavřeném jednání poslaneckého klubu svých křesťanských demokratů a socialistů (CDU/CSU). Dosud přitom debaty o možném bankrotu Řeků striktně odmítala a kritizovala koaliční liberály (FDP), že jeho připouštěním znejišťují finanční trhy.

„Snažíme se insolvenci Řecka zabránit. Nemohu ji ale vyloučit,“ prohlásila Merkelová podle nejmenovaných účastníků jednání. Podle listu se uvnitř německé vlády dokonce počítá s tím, že by bankrot Atén mohl přijít už před Vánocemi, kdy vyčerpají další díl zahraniční pomoci.

Při úterním setkání s řeckým premiérem Jorgosem Papandreuem přitom Merkelová slíbila, že Německo bude se svými partnery v eurozóně vůči Řecku solidární. Zopakovala, že je rozhodnuta Řecko a tím i euro zachránit za každou cenu.

Merkelová při úterní schůzce s řeckým premiérem:

„Jestliže je v sázce stabilita eura a zkušenosti posledních několika let říkají, že obtíže jedné země ohrožují naši společnou měnu, pak nás to zavazuje prokázat solidaritu.“

„Poskytneme z německé strany veškerou požadovanou pomoc, aby se obnovila důvěra v Řecko,“ řekla kancléřka. „Pomůžeme, pokud země udělá všechno, co má,“ podotkla nicméně. Papandreu na oplátku slíbil, že Řecko splní závazky dané mezinárodním věřitelům a bude uskutečňovat reformy, jimiž je zahraniční finanční pomoc podmíněna.

Jorgos Papandreu
Zdroj: ISIFA, ČT24

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala EU a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc a dohodla se s nimi na tříletém úvěrovém programu v objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč). Letos v červenci se summit eurozóny dohodl na druhém záchranném balíku za 109 miliard eur, k němuž mají přispět i soukromí věřitelé.

Vydáno pod