Malá Škoda City Car bude už letos

Praha – Víc než na trojnásobek loni zvýšila čistý zisk největší česká automobilka Škoda Auto. V roce 2010 vydělala 349 milionů eur, v přepočtu zrhuba 8,5 miliardy korun. Tržby Škodovce vzrostly víc než o pětinu na 8,7 miliardy eur. Vedení automobilky na dnešní tiskové konferenci rovněž oznámilo, že ještě letos začne v Česku prodávat nový malý model s názvem City Car.

Škoda loni těžila ze silného růstu poptávky na rozvíjejících se trzích v Číně, Indii a Rusku. Firmě se také dařilo rozvíjet vedoucí postavení na českém trhu. Už dřív Škodovka uvedla, že její prodej loni stoupl o 11,5 procenta na rekordních zhruba 763 tisíc vozů. Růst produkce Škoda Auto hlásí i v letošním roce. Za první dva měsíce zvýšila prodeje o čtvrtinu na 132 100 vozů.

„Růst byl celosvětový, nicméně největší podíly růstu má Čína, Rusko a Indie, kde se Škodovce v posledních dvou až třech letech velmi daří,“ vysvětlil Jakub Rejlek, šéfredaktor Faster magazínu. Podle něj má navíc růst vzestupnou tendenci.

„Naši pozici na trzích budeme důsledně posilovat a v letošním roce počítáme s pokračováním kurzu růstu. Za tímto účelem plánujeme zvýšení výroby v závodech společnosti Škoda, a to jak na našem domácím českém trhu, tak i mimo Evropu,“ uvedl předseda představenstva Škoda Auto Winfried Vahland.

Winfried Vahland, předseda představenstva Škody Auto:

„V České republice jsme úspěšně obhájili naši vedoucí pozici na trhu. S nárůstem odbytu o necelá tři procenta jsme náš tržní podíl dále zvýšili na 34,4 procenta.“

K lepším výsledkům by měla přispět i širší modelová nabídka. Dnešních šest modelových řad by tak ještě letos měla obohatit nová malá škodovka. Škoda City Car, která se velikostí zařadí pod fabii, bude k dostání se tří a pětidveřovou karoserií. Zahájení prodeje je plánováno ještě v roce 2011. „Napřed na domácím trhu v ČR a na evropský trh bude vůz uveden po náběhu plné produkce v příštím roce,“ uvedla automobilka.

Další nový model, který se velikostně zařadí mezi fabii a octavii, se v nabídce Škody objeví příští rok.

Vyšší výrobu pokryjí závody v Česku

Škoda, která letos slaví dvacáté výročí pod křídly německého koncernu Volkswagen, už dávno nevyrábí jen v Česku. Své závody má také v Číně, Rusku, Indii a na Ukrajině. Do roku 2018 chce Škoda celosvětový prodej minimálně zdvojnásobit. Výstavbu nových závodů v Evropě ale zatím v plánu nemá. Místo toho hodlá maximálně využít stávající výrobní kapacity. Tuzemská výroba škodovek by se tak podle Vahlanda měla v následujících letech zvýšit o čtvrtinu. Vedení automobilky už kvůli tomu jedná se zástupci zaměstnanců o zavedení nového modelu směn, díky kterému by výroba mohla vzrůst.

Spolu s Volkswagenem bude zároveň Škoda vyrábět v Nižním Novgorodu přes 100 tisíc vozů značek Volkswagen a Škoda ročně. „Rusko patří k trhům, které v příštích letech zřejmě porostou nejvíce. Ruský trh má proto pro růstovou strategii Škody mimořádný význam. Naše aktivity na tomto trhu chceme podstatným způsobem rozšířit,“ uvedl už dříve Vahland.

Koncept Škoda Vision D na ženevském autosalonu
Zdroj: Škoda Auto

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trumpova slova o brzkém konci války srazila ceny ropy i plynu

Ceny ropy po výstupu na více než tříletá maxima prudce klesají. Severomořský Brent odepisuje přes deset procent a vrátil se tak pod 90 dolarů za barel. Jde o reakci na slova prezidenta USA Donalda Trumpa, že válka na Blízkém východě by mohla brzy skončit. Zmírnily se tak obavy z dlouhodobého narušení dodávek suroviny na světové trhy kvůli situaci v Hormuzském průlivu. Dolů jde i cena plynu pro Evropu. V tuzemsku v důsledku války výrazně zdražila nafta i benzin, uvedla společnost CSS.
10:41Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovenský úřad uložil českým a slovenským výrobcům kabelů rekordní pokutu

Slovenský antimonopolní úřad uložil desítce českých a slovenských výrobců a dodavatelů kabelů a jejich asociaci rekordní pokutu v celkové výši 97,4 milionu eur (2,4 miliardy korun) za kartelovou dohodu při stanovování cen zboží. Rozhodnutí v případu zatím není pravomocné. Podobný případ řeší i český antimonopolní úřad.
před 8 hhodinami

Škoda Auto zůstává hvězdou poblikávajícího koncernu Volkswagen

Automobilka Škoda Auto v úterý oznámila, že v loňském roce zvýšila provozní zisk o 8,5 procenta na 2,5 miliardy eur (60,85 miliardy korun). Naopak její mateřský koncern Volkswagen reportoval propad provozního zisku o 53 procent na 8,9 miliardy eur (216,6 miliardy korun) a čistého zisku o 44 procent na 6,9 miliardy eur (167,9 miliardy korun).
před 10 hhodinami

VideoSvárovská volá po obnovitelných zdrojích energie. Podle Ševčíka ničí přírodu

Hosté Událostí, komentářů probrali důsledky stoupajících cen ropy a plynu pro světovou ekonomiku a životní prostředí. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miroslav Ševčík (za SPD) a členka výboru pro životní prostředí Gabriela Svárovská (Zelení, klub Pirátů) se shodli na tom, že snížení spotřební daně na pohonné hmoty není vhodným řešením aktuální krize. Dle Ševčíka je jedinou cestou ukončení konfliktu na Blízkém východě a přechod k diplomacii. Svárovská míní, že se podobným krizím musí předcházet pomocí dlouhodobých opatření, například snižováním závislosti na fosilních palivech. „Závislost na ropě z Ruska nebo z Blízkého východu je pro Evropu významné bezpečnostní riziko, proto by se měla přeorientovat na obnovitelné zdroje,“ sdělila. Podle Ševčíka naopak obnovitelné zdroje energie ničí životní prostředí. „Například fotovoltaika zvyšuje teplotu okolního prostředí a vysušuje půdu,“ tvrdí. Diskuzi moderovala Tereza Řezníčková.
před 11 hhodinami

Ceny ropy prudce rostly. Po skončení obchodování ale začaly výrazně klesat

Ceny ropy zahájily nový týden prudkým růstem a dostaly se až na nejvyšší hodnotu od poloviny roku 2022. Posléze část zisků smazaly a vrátily se pod tuto hranici. Po skončení obchodování začala ropa dokonce výrazně oslabovat. Někteří významní producenti omezili dodávky a trh ovládly obavy z dlouhodobého přerušení dodávek kvůli eskalaci války USA a Izraele s Íránem. Energetické trhy jsou obzvláště nervózní, protože krize se odehrává v okolí Hormuzského průlivu, kterým normálně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy. Kvůli konfliktu na Blízkém východě prudce roste také cena plynu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Orbán požádal Komisi o pozastavení sankcí na ruské energie

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby pozastavila všechny sankce týkající se ruských energetických surovin. Je to podle něj nutné pro zastavení zdražování ropy v Maďarsku, napsala agentura Reuters. V dopise předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi Orbán hovoří o dočasném pozastavení veškerých sankcí na dovoz ruských energií do EU. Budapešť se v pondělí také rozhodla, že pro maďarská auta u paliv zavede cenové stropy.
včeraAktualizovánovčera v 17:44

Důchodový věk se na 65 letech zastropuje později, řekl Juchelka

Důchodový věk se na 65 letech nezastropuje od příštího roku, ale až v další vlně penzijních změn společně s úpravou důchodů náročných profesí, oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Vláda na pondělním jednání schválila návrh na ukončení penzijního spoření bez sankcí pro důchodce. Odvolala ředitele Digitální informační agentury Petra Kuchaře, kterého nahradí Bohdan Urban. Kabinet také odmítl opoziční návrh zákazu mobilů ve školách.
včeraAktualizovánovčera v 17:10

Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla, přibylo volných míst

Nezaměstnanost v Česku v únoru meziměsíčně vzrostla o desetinu procentního bodu na 5,2 procenta. Za zvýšením byl každoroční sezonní nárůst před příchodem jara, informoval v pondělí Úřad práce. Práci si prostřednictvím pracovních úřadů hledalo 381 705 lidí, asi o 3160 více než v lednu. Volných míst přibylo zhruba o 3270 na 89 705.
včeraAktualizovánovčera v 10:36
Načítání...