Liberecký dopravní podnik musí tankovat v Jablonci. Usiluje o změnu

3 minuty
Liberecký dopravní podnik musí tankovat v Jablonci. Chce to změnit
Zdroj: ČT24

Povinně tankovat stlačený zemní plyn (CNG) ve vedlejším městě a ještě nemít žádnou možnost změnit dodavatele – v takové situaci je liberecký dopravní podnik. Zavázalo ho k tomu na desítky let předchozí vedení. Vybraní řidiči tak musí každou noc poté, co autobusy skončí provoz na běžných linkách, s nimi postupně odjet k 13 kilometrů vzdálené čerpací stanici v Jablonci nad Nisou. Dopravní podnik se kvůli nevýhodné smlouvě obrátil na soud.

Je krátce po půlnoci a na čerpací stanici v Rýnovicích přijíždí už šestý autobus. Cestující neveze, je prázdný – stejně jako jeho nádrž. „Musíme vytočit měsíčně kolem pětadvaceti tisíc kilo plynu,“ konstatuje řidič autobusu Dopravního podniku města Liberec Jiří Večeřa.

A to právě u zmíněné plnicí stanice na okraji Jablonce nad Nisou. Přikazuje jim to smlouva. „My ten závazek musíme dodržet, pokud bychom ho nedodrželi, tak za každý neodebraný kilogram jsme sankcionováni,“ vysvětluje místopředseda představenstva DPMLJ Martin Pabiška.

Garáže libereckého dopravce dělí od jablonecké plničky třináct kilometrů. Přitom v Liberci by mohli čerpat hned v sousední čtvrti. „Samozřejmě nám to váže zdroje, zdroje lidí, to znamená, v průměru dva až tři řidiči s autobusy musí celou noc jezdit,“ dodává Pabiška.

Dopravci vzniká škoda. Jenže smlouva, kterou se společností BusLine uzavřelo předchozí vedení, je v současné době nevypověditelná. „Kdyby dopravní podnik měl volné ruce, mohl by dělat každoroční tendry, podle mého názoru by se dostával na lepší podmínky,“ upozorňuje náměstek primátora města Liberec Jiří Šolc (SLK).

„Hlavní problém je s dodatkem smlouvy, který vzniknul v roce 2014,“ říká zastupitel a člen dozorčí rady dopravního podniku Josef Šedlbauer (ZpL). A dodává, že podepsaní jsou pod ním pánové Šotola a Václavík. „Mě ani v životě nenapadlo, že by ředitel podniku připravil smlouvu, která by byla nevýhodná pro podnik. Já jsem vůbec netušil, jaké hry se tam hrají,“ reagoval tehdejší místopředseda představenstva Dopravních podniků v Liberci David Václavík (nestr. za SLK).

Čerpání autobus
Zdroj: ČT24

Smlouva je na 30 let, cenu určuje provozovatel plničky, kterou rovnými náklady vystavěl dopravní podnik a společnost BusLine. Pro BusLine z ní ale žádné závazky nevyplývají. Naopak. Vedení libereckého dopravního podniku je přesvědčené, že BusLine na smlouvě profituje.

„V současné době vede skupina BusLine soudní spor s Dopravním podnikem Liberce (DPMLJ) o významnou částku, proto se nebudeme vyjadřovat k mediálním aktivitám vedení DPMLJ a v případě, že PČR kontaktuje skupinu BusLine ve věci těchto smluv, budeme s PČR plně spolupracovat,“ uvedla mluvčí BusLine Nikola Bradíková.

Liberecký dopravní podnik kvůli nevýhodné smlouvě podal žalobu, zajímá se o ni i Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:45

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...