Letadla British Airways znovu místo v oblacích na zemi

Londýn – Palubní personál letecké společnosti British Airways dnes odstartoval zatím poslední z vlny pětidenních stávek na protest proti úsporným opatřením firmy. Letošní stávky palubního personálu již britského vlajkového přepravce stály kolem 120 milionů liber a obě strany zatím o ukončení stávek nejednají. Firma kvůli nové stávce zruší mimo jiné čtvrtinu letů mezi Prahou a Londýnem.

Příčinou sporů mezi vedením a některými zaměstnanci je plán firmy ušetřit ročně zhruba 62,5 milionu liber ve snaze vyrovnat se s poklesem poptávky, výkyvy cen paliva a ostrou konkurencí. Spor se táhne již šest měsíců a jednání mezi oběma stranami zatím k úplnému řešení sporu nevedla. Nynější stávka začíná necelý týden před zahájením mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. Společnost již ujistila, že do této země vypraví všechny plánované lety.

Sporným bodem jsou volné lety

Vedení Unite v pátek oznámilo, že v plánu nyní žádné rozhovory s vedením nemá. Management firmy sdělil, že je stále připraven pokračovat v jednáních a že nezávislá smírčí služba ACAS jedná s oběma stranami a snaží se dohodnout další schůzku. Většinu sporných otázek kolem snížení mezd a dalších změn již obě strany v zásadě vyřešily a hlavním jablkem sváru je nyní otázka volných letů pro zaměstnance, ty firma zrušila těm, kteří stávkovali v první letošní stávce v březnu.

Podle českého zastoupení British Airways bude v tomto kole stávky do 9. června zrušen na lince Praha – Londýn pouze jeden zpáteční let denně ze čtyř. Půjde vždy o první ranní odlet z Prahy v 8:00 SELČ. Společnost chce mezi 5. a 9. červnem vypravit z londýnského letiště Heathrow více než 80 procent dálkových linek a více než 60 procent letů na krátké a střední tratě. Z londýnských letišť Gatwick a London City se uskuteční všechny plánované lety.

British Airways
Zdroj: ČT24