Koruna je hodnotou na dvouletém minimu. Lidem se může prodražit dovolená či nákup elektroniky

3 minuty
Události: Slabá koruna
Zdroj: ČT24

Koruna v pátek oslabila k jednotné evropské měně o šest haléřů, čímž dále prohloubila své dvouleté minimum. Pokud bude koruna dál oslabovat, ČNB zpomalí snižování úrokové sazby, zaznělo na jednání bankovní rady. Česká měna přitom ztrácí už deset měsíců. Teď je na 25,45 koruny za euro.

Slabá koruna se obvykle poměrně výrazně projevuje na cenách techniky, spotřební elektroniky nebo domácích spotřebičů.

Prodražit se ale můžou také nákupy v cizině. „To oslabení koruny bylo poměrně významné, za poslední rok o dvě koruny za euro, takže to se samozřejmě propisuje i do cen dovolených, které můžou zdražit, byť nečekám, že by to zdražení mělo být nějaké enormní. A stále čekám, že inflace obecně bude v Česku klesat,“ uvedl ekonom ČSOB Dominik Rusinko.

S poklesem inflace počítá i Česká národní banka (ČNB). Přesto chce zůstat v dalším snižování úroků opatrná. „Pokud by kurz dál oslaboval, pak by to samozřejmě zpomalilo trajektorii poklesu úrokových sazeb, případně by na nějakou dobu mohla být zcela zastavena,“ řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

Čas pro zásah ČNB?

Ekonomové se liší v názorech na to, zda by neměli centrální bankéři zasáhnout a kurz české měny posílit. „Z mého pohledu zatím ty úrovně, na kterých je aktuálně koruna, ještě nejsou takové, aby musela ČNB intervenovat,“ prohlásil Rusinko.

„Bylo by dobré, aby banka dál snižovala úrokové sazby, ale zároveň se pokusila posílit korunu jinými nástroji, protože její cíl v té poslední predikci je 24,40 korun (za euro) na konci tohoto roku. Při tomto vývoji po mém soudu bez intervencí bude těžké se na něj dostat,“ zmínil ekonom a exministr financí Ivan Pilip.

„Česká národní banka by právě mohla použít této, řekněme, výjimečné situace, využít svoje devizové rezervy a svým způsobem trochu stabilizovat vývoj koruny,“ myslí si zase hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Zamrazilová ale s ovlivňováním kurzu v tuto chvíli nepočítá. „My jsme naopak v tuhle chvíli rádi, že kurz se pohybuje pod vlivem volné ruky trhu,“ uvedla. Naposledy začala banka intervenovat v květnu 2022.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 2 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
včeraAktualizovánovčera v 11:07

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
16. 4. 2025

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
16. 4. 2025

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
16. 4. 2025

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025
Načítání...