Ve Spojených státech končí za méně než dva měsíce už třetí velká banka. Úřady zavřely kalifornský finanční ústav First Republic Bank, jemuž se nepodařilo napravit škody způsobené chybnými investicemi a odlivem vkladatelů. Novým vlastníkem se stane největší americká banka JPMorgan Chase & Co. Oznámila to Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
Končí další velká americká banka. First Republic převezme gigant JPMorgan Chase
JPMorgan převezme úvěry v hodnotě 173 miliard dolarů (3,7 bilionu korun), cenné papíry zhruba za 30 miliard dolarů a vklady za 92 miliard dolarů. Nepřebírá korporátní dluh ani prioritní akcie banky.
JP Morgan se zaručí za všechny klientské vklady, tedy za pojištěné i za ty nepojištěné. Fond pojištění vkladů, do něhož přispívají banky, klientům pojištěných bank garantuje vklady až do výše 250 tisíc dolarů (asi 5,4 milionu korun) na jeden účet u dané banky.
Vedle JP Morgan se o převzetí First Republic ucházely například skupiny PNC Financial Services a Citizens Financial. „Vláda nás a ostatní vyzvala, abychom se zapojili, a my jsme tak učinili,“ uvedl šéf JP Morgan Jamie Dimon. „Naše finanční síla, schopnosti a obchodní model nám umožnily vypracovat nabídku na provedení transakce tak, abychom minimalizovali náklady Fondu pojištění vkladů,“ dodal.
FDIC odhaduje, že náklady pro Fond pojištění vkladů budou činit přibližně 13 miliard dolarů (zhruba 279 miliard korun). Konečné náklady budou stanoveny, až FDIC ukončí nucenou správu.
Desítky poboček změní jméno
Banka First Republic měla k 13. dubnu celková aktiva v objemu 229,1 miliardy dolarů a vklady za 103,9 miliardy dolarů. Plán předpokládá, že 84 poboček zkrachovalé banky v osmi státech se nyní otevře jako pobočky banky JPMorgan. Ta od roku 2021 převzala už více než třicet společností. Souhrnná hodnota transakcí přesahuje pět miliard dolarů, uvedla agentura Reuters.
Společnost JPMorgan očekává, že po transakci dosáhne jednorázového zisku po zdanění přibližně 2,6 miliardy dolarů. Ten však neodráží odhadované náklady na restrukturalizaci v objemu zhruba dvou miliard dolarů po zdanění, které bude muset patrně vynaložit v následujících osmnácti měsících.
„Bankovní systém zůstává zdravý a odolný. Američané by měli mít jistotu, že jejich vklady jsou v bezpečí a že bankovní systém je schopen plnit svou základní funkci, tedy poskytovat úvěry podnikům a rodinám,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva financí.
„Důvěra v bankovní sektor se teď ještě více oslabila, což znamená, že investoři by měli očekávat, že finanční trhy zůstanou v defenzivě,“ konstatoval nicméně analytik Džamíl Ahmad ze společnosti Comparebroker.io. „Tento vývoj s největší pravděpodobností v tomto týdnu americké centrální bance ve zvýšení sazeb nezabrání,“ dodal.
„JP Morgan si nyní během dvou krizí vydobyla pozici lídra odvětví,“ uvedli analytici Robert Siefers a Frank Williams ze společnosti Piper Sandler. Vedle převzetí First Republic připomněli, že JPMorgan Chase & Co za finanční krize koupila i finanční domy Bear Stearns a Washington Mutual.
Akcie First Republic před zahájením pondělního obchodování ve Spojených státech vykazovaly v elektronických systémech pokles přibližně o 44 procent na 1,97 dolaru. Od začátku roku ztratily asi 97 procent hodnoty. Akcie JPMorgan Chase & Co si před začátkem obchodování naopak zhruba tři procenta připisovaly.
Pád banky First Republic přichází po bankrotech finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank.