Katar opouští OPEC. Sílu, která svede z ropy udělat politickou zbraň

Kartel OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) působí na světovém trhu s ropou už téměř šedesát let. Za tu dobu nejednou ukázal, že umí zahýbat s hodnotou ropy, v sedmdesátých letech z ní udělal i politickou zbraň. Ovšem schopnost způsobit recesi a silnou inflaci vedla i k tomu, že se její moc s postupem času omezovala, jak se ropné zdroje hledaly i jinde. Nyní ohlásil svůj odchod z OPECu Katar, který se hodlá spíš soustředit na těžbu plynu.

Organizace zemí vyvážejících ropu byla založena v září 1960 v Bagdádu, a to za účasti Iráku, Íránu, Kuvajtu, Saúdské Arábie a Venezuely. Jejich počet se ale postupně rozrostl. V současnosti je v OPECu patnáct států, byť některé země jako Ekvádor a Gabon po čase organizaci opustily, aby se tam nakonec zase vrátily. Naposledy se přidalo Kongo, o členství ale žádá i Súdán.

Zajímavostí je, že formálnímu vzniku OPECu předcházelo o rok dřív setkání, o které se přičinila novinářka a československá rodačka Wanda Jablonski. „Na přelomu 50. a 60. se vypracovala na nejvlivnější žurnalistku své doby zabývající se ropným průmyslem. Využila tehdejší atmosféry a svých kontaktů a domluvila osudovou schůzku,“ přiblížil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Logo OPECu
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE/CHROMORANGE

„Při večeři se sešel 'Rudý šejk' Abduláh Tárikí, saúdský ropný ministr, jeho venezuelský protějšek Pérez Alfonso, a klíčový kuvajtský, íránský a irácký představitel zodpovědný za ropný průmysl. Účastníci tajnosnubné schůzky se gentlemansky dohodli, že se zasadí o vytvoření propojených národních ropných společností, a stejně tak o změnu poměru dělby ropných výnosů z obchodu s největšími západními ropnými koncerny, takzvanými Sedmi sestrami,“ doplnil Kovanda.

Sedm sester tvořily Anglo-Persian Oil Company (dnes BP), Gulf Oil, Royal Dutch Shell, Standard Oil of California (dnes Chveron), Standard Oil of New Jersey (dnes ExxonMobil), Standard Oil of New York (dnes ExxonMobil) a Texaco (dnes Chevron).

I když arabský kartel vznikl s úmyslem hájit své zájmy tváří v tvář Sedmi sestrám, zpočátku byl přehlížen. Západním firmám to umožňovaly existující smlouvy. „S výjimkou situace v Íránu totiž ropa náležela právě ropným koncernům, nikoli ropným státům,“ vysvětlil Kovanda.

Embargo, které zahýbalo světem

Situace se však postupně měnila, zejména pak v sedmdesátých letech členské státy OPEC převzaly kontrolu nad svými nalezišti a drahocennou surovinu začaly využívat k prosazování svých politických zájmů.

Svou sílu OPEC ukázal v letech 1973 a 1974, když došlo na ropný šok v souvislosti s jomkipurskou válkou. Začalo to překvapivým útokem Sýrie a Egypta na Izrael, zahájený v den největšího židovského svátku 6. října 1973. Izraelcům se ale útočící státy podařilo zastavit, a to z velké části i díky dodávkám zbraní z USA.

Arabské státy sdružené v OPECu ale využily konfliktu k urychlení plánu na zdražení ropy - tedy změnit ceny, které se na pět let zavázaly dodržovat v roce 1971.

Již v polovině září bylo šest států OPEC pověřeno vyjednáváním ohledně cen se západními ropnými společnostmi. Dvoudenní jednání zahájila OPEC 8. října, dva dny po začátku konfliktu.

Nakonec OPEC oznámil 16. října omezení těžby a zvýšení cen ropy o 17 procent. Vzápětí také vyhlásil embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael během války, tedy hlavně do USA, ale postiženo bylo i Nizozemsko nebo Portugalsko.

Další vzestup cen přinesl listopad, kdy arabští producenti ohlásili pětiprocentní omezení těžby a hrozili dalším stupňováním až do vyklizení území obsazených během války Izraelem. Cena ropy se postupně vyšplhala na čtyřnásobek původní hodnoty.

Ale již během prosince a ledna OPEC sáhl k určitým ústupkům - ohlásil desetiprocentní zvýšení těžby, odvolal hrozbu dalšího pětiprocentního nárůstu cen a slíbil dočasné zmrazení cen ropy. Embargo se ale neminulo účinkem. Izrael byl západními spojenci přinucen zastavit svůj postup.

Zmenšení podílu na světovém obchodu s ropou

Pro svou velkou závislost na ropě se dostaly západní průmyslové státy a také Japonsko do značných potíží. Vyšší ceny pohonných hmot zasáhly obyvatele i firmy, zdražila se produkce. Následkem byla celosvětová hospodářská recese a nárůst inflace i nezaměstnanosti.

Z dlouhodobého hlediska měly ale události negativní dopad i pro jejich iniciátory. Vysoké ceny ropy učinily zajímavou třeba těžbu v Severním moři, na Aljašce nebo na Sibiři. Začaly se také vyplácet investice do alternativních technologií a do výzkumu a vývoje energeticky šetrných technologií a například Německo, Japonsko nebo Francie se začaly více obracet k jádru. „Tendence omezovat spotřebu fosilních zdrojů je ve vyspělých státech Evropy patrná až do dneška,“ podotkl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

  • Ovšem ropný šok začátkem sedmdesátých let nebyl jediným výrazným momentem, kdy země OPECu ovlivňovaly ceny na trzích. Druhá ropná krize dokonce souvisela se vzájemným sporem v rámci kartelu - v roce 1979 proběhla islámská revoluce v Íránu, po níž následovala válka s Irákem. Cena tehdy vzrostla ze 13 na 35 dolarů za barel. Cena ropy opět vzrostla v říjnu 1990 po vpádu Iráku do Kuvajtu a v roce 2002 začala novodobá růstová fáze cen ropy, která měla svůj vrchol v roce 2008, kdy cena americké lehké ropy přiblížila až k 150 dolarům za barel.

Během let se tak snižovala závislost ropných společností na arabských producentech a podíl OPEC na světovém obchodu ropou se snížil z dvou třetin na méně než polovinu. „Na území jeho členských států se nachází 82 procent světových zásob ropy. V současné době členské státy kartelu OPEC těží 44 procent světové produkce, čímž jen z malé části naplňují svůj potenciál,“ poznamenal Křeček.

Kartel přitom v uplynulých letech masivně těžil, aby si upevnil podíl na trhu. Vysoké dodávky ropy ale způsobily prudký propad cen a tím i hodnoty vývozu. OPEC se proto dohodl s dalšími předními světovými těžaři v čele s Ruskem, že omezí těžbu asi o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda začala platit v lednu 2017 a její platnost byla prodloužena až do konce letošního roku. Už v červnu se nicméně OPEC spolu s partnery dohodl na zvýšení těžby zhruba o milion barelů denně.

Generálním tajemníkem OPECu je už dva roky Nigerijec Mohammed Barkindo. Vůdčí roli v kartelu však zastává Saúdská Arábie, přiblížil Křeček. Spolu se Spojenými státy a Ruskem těží nejvíce ropy na světě. „Po Venezuele má největší známé zásoby ropy a je klíčovým exportérem ropy na světové trhy,“ dodal Křeček.

Saúdská Arábie přitom může být důvodem, proč Katar, který je součástí OPECu už od roku 1961, nyní oznámil svůj konec v organizaci. „Katar se Saúdskou Arábií vede politické spory a odchod země z kartelu může být vyústěním letitých konfliktů,“ poznamenal Křeček.

Katar podle něj nicméně patří mezi méně významné členy s produkcí ropy kolem 600 tisíc barelů denně, což jsou přibližně dvě procenta celkové produkce kartelu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 9 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 10 hhodinami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...