Kasina v Macau pociťují odliv zákazníků

Macao – Kasina v Macau přicházejí o zákazníky – přijíždí jich tam nejmíň od roku 2009. Podle všeho za to může zpomalující se růst čínské ekonomiky. A odborníci varují, že to není konec, hráčů podle nich ještě ubyde. I tak ale ročně obrat kasin roste o desítky procent.

Macao žije z čínské obliby hraní a zábavy, díky které se tam ročně protočí stovky milionů dolarů. Poslední měsíce ale přinášejí vystřízlivění a výhled do budoucna přitom není o nic růžovější. Proti roku 2010 sem přijelo skoro o sedmdesát procent klientů míň.

„Rádi bychom řekli, že je to teď těsně nad dnem. Ale i kdyby skutečně, nemyslím, že přijde nějaké rychlé zotavení,“ říká Billy NG, odborník na hazard z Bank of America Merrill Lynch.

Za vším přitom stojí čínský hrubý domácí produkt, který teď roste nejmíň za poslední tři roky. A zasáhl i do herního průmyslu. Kasina v Macau díky tomu přicházejí ročně o stovky tisíc amerických dolarů. Zisk z nich přitom pokrývá až 70 procent místních příjmů.

Přesto tamní byznys stále žije, a to díky firmám, které hráčům půjčují peníze. „Dokud naši důležití hráči nepřestanou hrát a utrácet, poroste trh dvoucifernými čísly. Není to tak zlé,“ dodává Billy NG.

Podle šéfů kasin stojí za odlivem zákazníků i série vražd, která se nedávno Macaem otřásla, a údajně také špatné počasí.

Kasina v Macau prožívají krizi (zdroj: ČT24)