Kapsch podal další žalobu na antimonopolní úřad kvůli mýtnému tendru

Provozovatel mýtného systému firma Kapsch podala další žalobu na antimonopolní úřad kvůli jeho rozhodování ohledně mýtného tendru. Firmě se nelíbí, že úřad zamítl její návrh na zákaz plnění nové mýtné smlouvy, kterou považuje za nezákonnou. Stát loni uzavřel smlouvu na provoz systému s konkurenčním konsorciem CzechToll/SkyToll.

Současný provozovatel mýta už jednu žalobu na antimonopolní úřad podal v únoru, a to kvůli jeho postupu při řešení námitek, které měl Kapsch proti podmínkám mýtného tendru. Podle společnosti úřad námitky dostatečně neprozkoumal.

V nové žalobě Kapsch tvrdí, že smlouva, kterou ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) uzavřel loni v září s česko-slovenským konsorciem, je nezákonná. Podle Kapsche totiž v té době platilo předběžné opatření vydané ÚOHS, které státu zakazovalo smlouvu uzavřít, dokud nevyřídí všechny námitky proti tendru. 

„Soud by se měl mimo jiné zabývat tím, jestli společnosti Kapsch nebylo v řízení před úřadem upřeno právo na jeho řádnou procesní obranu,“ uvedla Kamila Kulhánková z advokátní kanceláře Havel & Partners.

Rozklad Kapsche zamítl šéf ÚOHS Rafaj

Ministerstvo dopravy mýtnou smlouvu uzavřelo s odůvodněním, že předběžné opatření přestalo platit po rozhodnutí ÚOHS v jedné z části řízení. Antimonopolní úřad názor ministerstva následně uznal a po rozkladu Kapsche ho potvrdil i předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle Kulhánkové ale všechna spojená řízení tvořila nedílný celek a právě na ten bylo opatření navázáno. Kapsch se v žalobě odkazuje mimo jiné na původně prezentovaný názor ÚOHS, který podle firmy potvrzoval její stanovisko a změnil se až později.

Policie kvůli podezření z korupce v mýtném tendru zasahovala na počátku března na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch nebo v bytě místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Zatím nikoho ve věci neobvinila.

V soutěži na nového provozovatele mýta loni zvítězilo konsorcium společnosti CzechToll, která patří do portfolia nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, a společnosti SkyToll. Uspělo s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Nynější mikrovlnnou technologii chce vystřídat satelitní, nový systém by měl zahájit provoz letos v prosinci.

Načítání...