Irsko se v kauze zdanění Applu odvolá proti Bruselu, parlament podpořil vládu

Irský parlament ve středu velkou většinou podpořil rozhodnutí vlády odvolat se proti nařízení Evropské komise ohledně údajného daňového zvýhodňování americké technologické společnosti Apple. Komise minulý týden sdělila, že Irsko řadu let poskytovalo Applu státní pomoc v podobě neoprávněných daňových výhod, a firma by tak měla na daních do irské státní pokladny doplatit až 13 miliard eur (zhruba 350 miliard korun) plus úroky.

Vláda rozhodla, že se připojí k odvolání Applu proti nařízení Bruselu na svém pátečním zasedání. Parlament schválil rozhodnutí vlády nevymáhat na Applu miliardy eur po 12hodinové debatě 93 hlasy, 36 poslanců bylo proti.

Obraz Irska jako země ochotné hrát si nezodpovědně se zákony v zájmu získání nekalé výhody, jak jej vykreslila (Evropská) komise, nemůže být škodlivější a vzdálenější skutečnosti.
Enda Kenny
irský premiér
irský premiér

„Komise tímto rozhodnutím nestála při malé zemi, která hrála podle pravidel. Takto to nesmí zůstat,“ citovala premiéra agentura Reuters.

Vláda úterní verdikt antimonopolního orgánu Evropské unie ostře kritizovala a říká, že Apple nijak nezvýhodňovala. Komise tímto rozhodnutím podle ministra financí Michaela Noonana překročila své pravomoci a narušila suverenitu Irska, protože daňové otázky jsou plně v kompetenci členských zemí Evropské unie.

Vydáno pod