Hypotéky v srpnu opět zdražily, průměrná sazba stoupla pošesté v řadě

UDÁLOSTI: Hypotéky už půl roku zdražují (zdroj: ČT24)

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba vzrostla pošesté v řadě, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky v srpnu sjednaly 10 444 hypoték za 33,7 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst, ve srovnání s předchozím měsícem ale počet i objem nově sjednaných hypoték klesl.

„Proti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu. Přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Hypoindexu. Zatím se tedy o výraznějším ochlazování hypotečního trhu nedá hovořit. Zájem o hypotéky totiž v minulých letech během letních měsíců obvykle klesal,“ uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

S rostoucími sazbami ale zájem nakonec klesat bude. „Očekáváme pokles v objemu poskytnutých hypoték, a to kvůli rostoucím cenám nemovitostí a úrokovým sazbám. Nicméně i přes pozastavení zájmu o nové hypotéky je jasné, že letošní rok bude historicky nejúspěšnějším rokem na hypotečním trhu,“ dodal Sýkora.

Za prvních osm měsíců roku sjednaly banky hypotéky za téměř 293 miliard korun. Do konce roku by se pak objem poskytnutých hypoték mohl přiblížit hranici čtyři sta miliard.

Průměrná úroková sazba hypoték (v %)
Zdroj: Fincentrum Hypoindex/Hypoindex.cz

Sazby dále porostou

Růst sazeb podle něj není zdaleka u konce. „V srpnu dále pokračoval růst hypotečních sazeb. I podle aktuálních nabídkových úrokových sazeb jednotlivých bank je jasné, že současná hodnota rozhodně není ta, na které se růst zastaví. Dá se tedy předpokládat, že ve druhé polovině roku se budeme čím dál víc přibližovat hranici tří procent,“ odhadl Sýkora.

Růst hypotečních sazeb od jara souvisí s vývojem na trhu mezibankovní úrokové sazby s delší splatností. „Pětiletý úrokový swap, který umožňuje zafixovat pevnou úrokovou sazbu a který představuje pro vývoj sazeb referenční hodnotu, vystoupal na nejvyšší úroveň za poslední rok 2,38 procenta. Vzhledem k rostoucí inflaci a očekávanému zvyšování sazeb centrální banky zdroje na trhu postupně rostou, což bude znamenat i další zvyšování hypotečních sazeb,“ uvedl poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

„Vzhledem k vysoké inflaci se lidem stále vyplatí čerpat hypoteční úvěry. Reálná hodnota vypůjčených peněz totiž klesá výrazně rychleji, než narůstají úroky,“ komentuje vývoj také hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

I podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Tomáškové za vysokou poptávkou po novém bydlení stojí především obavy ze znehodnocení úspor vlivem inflace a právě i stále levné hypotéky. „Kdo zvažuje koupi nového bytu na úvěr, neměl by ale příliš váhat. Česká národní banka již několikrát upozornila, že do konce roku ještě velmi pravděpodobně zvýší sazby, a to i opakovaně. Ty by tak podle odborných odhadů mohly vzrůst až ke třem procentům,“ připomněla.

Během srpna zdražila hypotéky Fio banka, Moneta Money Bank a Sberbank a v první polovině září se rozhodly zvýšit úrokové sazby i největší hypoteční banky. Česká spořitelna, skupina ČSOB i Komerční banka zdražily hypoteční úvěry shodně o 0,2 procentního bodu. Od 20. září vzrostou sazby i v Air Bank, a to o 0,25 procentního bodu.

„Aktuálně nabízí většina bank sazby pro hypotéky do 80 procent hodnoty zástavy se sazbou přesahující už 2,5 procenta právě u delších fixací,“ doplnil ředitel hypoték Raiffeisenbank Milan Voldřich. Nelze podle něj vyloučit, že ke konci roku bude průměrná sazba atakovat tříprocentní hranici, což by se stalo poprvé od roku 2013. Sníží se tím citelněji dostupnost hypoték a také výrazněji opadne zájem o refinancování, dodal.

Analytik společnosti Patron Daniel Horňák upozornil na to, že reálná průměrná sazba je aktuálě již vyšší. Obchody podepisované v srpnu byly rozjednané většinou v červenci, protože banky nestíhaly zpracovávat velké množství obchodů. „Sazby rostou z týdne na týden, dnes se blíží třem procentům u pětiletých fixací a budou dále růst i v návaznosti na avizované navyšování sazeb ČNB,“ poznamenal.