Guvernér ČNB Rusnok: Růst mezd o sedm či osm procent není udržitelný

17 minut
Jiří Rusnok hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Česká ekonomika nebývale roste. Jenže firmy a podnikatelé bojují v některých profesích s nedostatkem pracovních sil. Zvyšuje se tlak na další růst mezd. Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka není dlouhodobě udržitelné, aby mzdy rostly o sedm či osm procent ročně: „Nicméně nějaký slušný růst mezd do pěti procent – při inflaci okolo dvou procent – je udržitelný po delší dobu,“ dodal Rusnok v rozhovoru pro Události, komentáře. Ptal se Daniel Takáč.

Ukončení kurzového závazku poněkud ochladilo vývoz – je to logické, koruna začala posilovat. To srazilo celkový výkon české ekonomiky?

No on paradoxně export nijak výrazně neochladnul. Čísla o tom nesvědčí a vývoz dále roste. Můžeme se dohadovat, jestli roste o jeden procentní bod více či méně, než rostl předtím, ale stále je významnou položkou v tvorbě našeho HDP.

Co ruské sankce, tady je nějaký problém? Nebo už se ekonomika s touto záležitostí vyrovnala a firmy našly nové trhy?

Pokud jste exportně závislá ekonomika, tak vás ovlivňuje všechno. Ale je třeba to uvést do nějakého kontextu: před sankcemi činil nejvyšší vývoz do Ruska asi čtyři procenta. Samozřejmě po zavedení sankcí a zejména po devalvaci ruského rublu spojené s dramatickým poklesem cen ropy export postupně klesal zhruba ke dvěma procentům. Dneska se však pomalu z této nižší úrovně znovu zvedá – to není něco, co by nás mělo nějak zásadně ovlivnit.

V podnikání je normální, že vám vypadnou nějaké trhy či zakázky – i když třeba ne z těchto politických důvodů. Ale podnik se tomu musí přizpůsobit, to se děje každý den.

Koruna posiluje. Co komplikuje firmám situaci více? Posilování koruny, nebo tlak na růst mezd?

Z toho, jak slyším představitele podniků, tak mnohem více je trápí nedostatek pracovních sil. A to nejen absolutní, ale samozřejmě i ve struktuře a kvalifikaci, které požadují. A s tím je do jisté míry spojený i tlak na růst mezd.

Vy jste se v úterý zúčastnil konference, kde byla řada exportérů a podnikatelů. Identifikovali ještě nějaké jiné problémy?

Byly to takové ty evergreeny: výkonnost institucí státu, s tím spojená velká byrokratická zátěž. Jsme zemí, která je velmi málo digitalizovaná.

Taky tam zaznělo, že už si firmy vydělaly dost, aby investovaly. Očekáváte nějakou velkou investiční akci firem?

Ten letošní růst ekonomiky je kromě domácí spotřeby, která je takovým trvalým tahounem posledních dvou let, výrazně zvýšen právě tím, že se konečně oživily investice – zejména soukromé, částečně i veřejné. Z hlediska budoucích potřeb ekonomiky by samozřejmě bylo pozitivní, kdyby investice rostly ještě více a rostly i nadále.

Vrátím se ke mzdám: podnikatelé mluví o tom, že je to jeden z problémů, vzhledem k nedostatku pracovní síly a z toho vyplývající tlak na růst mezd. Je ještě prostor pro zvyšování mezd?

Makroekonomicky vzato zatím prostor je. To neznamená, že v každém podniku či každém odvětví. Dlouhodobě není udržitelné tempo sedm či osm procent (ve třetím čtvrtletí stoupla průměrná mzda o téměř sedm procent – pozn. red). Nicméně nějaký slušný růst mezd do pěti procent nominálně – při inflaci okolo dvou procent – je udržitelný po delší dobu.

V některých oborech ale požadují zaměstnanci růst o deset i patnáct procent. Narazíme na rychleji rostoucí inflaci?

To zatím nevypadá, naše prognóza říká, že jsme teď zhruba na vrcholu inflace, která je někde na horním okraji tolerančního pásma. V tom je zohledněn i tlak na růst mezd. Inflace bude podle našeho odhadu postupně chladnout a v průběhu příštího roku by se měla vrátit ke dvěma procentům. Samozřejmě pokud by v dlouhodobém výhledu došlo k nějaké erupci ve mzdovém vývoji, tak by to krátkodobý vliv na inflaci určitě mělo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
před 14 hhodinami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
22. 7. 2025

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
22. 7. 2025

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
22. 7. 2025Aktualizováno22. 7. 2025

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
22. 7. 2025

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
21. 7. 2025
Načítání...