Finančního a provozního ředitele OKD vybere stát. Hornické odbory to uvítaly

Stát dosadí do zadlužené těžební firmy OKD svého finančního i provozního ředitele. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Kdo přesně do firmy zamíří, by mělo být jasné v řádu dnů až týdnů. Předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík dosazení zástupců státu do vedení firmy uvítal.

„Je to správný tah, pokud má být spolupráce se státem dlouhodobá,“ řekl. Dodal, že je v pořádku, když stát chce ohlídat nakládání se získaným úvěrem. A navíc tyto posty budou důležité i při plánovaném postupném útlumu těžby, dodal.

„Musí to být rychle,“ řekl Mládek. Nevyloučil, že personálních změn ze strany státu bude ve firmě ještě více. „Bavili jsme se i o jiných pozicích, ale tyto dvě jsou klíčové,“ dodal po úterním jednání s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Zda bude mít situace OKD dopad na státní rozpočet pro příští rok, Mládek zatím neví. „Poctivá odpověď je, že to bezpečně nevím. Teď bylo věřitelským výborem schváleno, že se půjde cestou reorganizace. Teď mají (management OKD) 120 dní na to, aby připravili reorganizační plán, který musí schválit soud,“ uvedl.  „Úplně bezpečně nevím, co se povede dojednat a udělat,“ dodal.

OKD dostane 700 milionů Kč

Stát v pondělí prostřednictvím ministerstva financí (MF) uzavřel s těžební společností OKD smlouvu na úvěr 700 milionů korun. Půjčka je podmíněna reorganizací zadlužené firmy, o které věřitelé OKD rozhodli minulý týden. Formálně půjčku poskytne společnost Prisko, kterou vlastní MF. Rozhodnutí kritizovala pravicová opozice, podle ní půjde o dar.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že firma nezískala klasickou půjčku, ale úvěr. Sumu nedostane na účet celou. „Částka 700 milionů korun je maximální úvěrový rámec, který můžeme, ale nemusíme vyčerpat,“ řekl a dodal, že pokaždé, když bude společnost chtít peníze použít, musí jí to schválit insolvenční správce. Peníze by podle něj měly vystačit do konce letošního roku. Zda už OKD požádalo o první část úvěru, přičemž se hovoří o částce 150 milionů korun, komentovat nechtěl. „Detaily čerpání, jako účel, jednotlivé částky a termíny, považujeme za zcela interní záležitost. Proto je nebudeme medializovat,“ sdělil.

Podle analytiků ale půjčka od státu firmě dlouho nevystačí. Ředitel OKD Dale Ekmark v minulých dnech naznačil, že v příštím roce by firma mohla potřebovat půjčit další peníze. Ani podle insolvenčního správce se to nedá vyloučit.

Do financování společnosti je ochoten přispět podnikatel s uhlím a elektřinou Petr Paukner. Minulý týden uvedl, že spolu s dalším podnikatelem Petrem Otavou nabízí OKD takzvané komoditní financování až do výše dvou miliard korun. „Vzhledem k tomu, ze dispoziční oprávnění jsou stále v rukou dlužníka (OKD) a také vzhledem k tomu, ze po schůzi věřitelů má přednostní právo sestavit reorganizační plán dlužník, bude tedy primárně na dlužníkovi nabídku vyhodnotit a zvážit, zda zapadá do jeho strategie reorganizace,“ řekl k nabídce podnikatelů insolvenční správce OKD Lee Louda.

V černouhelné OKD nyní pracuje asi 12 000 lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností. Zadlužená firma má uznané pohledávky za několik miliard korun.

Soud totiž minulý týden souhlasil s tím, jak postupoval insolvenční správce Lee Louda. Ten většinu pohledávek v celkové sumě 20 miliard Kč odmítl. Pohledávky největšího věřitele Citibank, který přihlásil finanční nároky za více než deset miliard korun, zůstaly neuznány.

Minulý týden věřitelé těžební společnosti OKD na schůzi u Krajského soudu v Ostravě rozhodli, že firma půjde do reorganizace. OKD tak bude dál těžit a vydělávat. 

OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi. Finančním ředitelem OKD je nyní Pavel Jílek, provozním ředitelem Pavel Hadrava.

OKD se do červených čísel propadla v roce 2013. Například v loňském roce dosáhla firma podle Sbírky listin ztráty téměř sedm miliard korun.