Evropské akcie klesly nejníže za dva roky, oslabuje i Dow Jones v USA

Evropské akcie ve čtvrtek sestoupily nejníže od roku 2016. Důvodem jsou přetrvávající obavy investorů ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou. Dolů po středečním prudkém růstu zamířily rovněž akciové trhy ve Spojených státech a obavy z vývoje globální ekonomiky táhnou dolů i ceny ropy.

Panevropský akciový index STOXX 600 se ve čtvrtek dostal na nejnižší úroveň od listopadu 2016. Obchodování uzavřel s poklesem o 1,69 procenta na 329,58 bodu. Od začátku letošního roku ztrácí už více než 15 procent. Je tak na cestě k nejhoršímu celoročnímu výkonu od roku 2008, napsala agentura Reuters.

Náladu na akciových burzách ve čtvrtek ovlivnila zpráva, že zisky čínských průmyslových společností v listopadu zaznamenaly první pokles za téměř tři roky. To posílilo obavy ohledně vývoje světové ekonomiky.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, vykazoval krátce před 19:00 SEČ pokles zhruba 1,8 procenta. Ve středu přitom vzrostl o téměř pět procent na 22.878,45 bodu. Poprvé v historii si tak během jednoho dne připsal více než tisícovku bodů.

Ke čtvrtečnímu poklesu amerických akcií přispěly neuspokojivé údaje o prosincovém vývoji spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se podle nich odhadnout vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Akciové trhy stahují i cenu ropy

Ceny ropy ve čtvrtek táhnou dolů obavy z vývoje globální ekonomiky a z nadbytku suroviny na trhu. Během předešlého obchodování si přitom ropa připsala osm procent. Kolem 18:00 SEČ zeslábla severomořská ropa Brent o 3,2 procenta a barel se prodával za 52,72 dolarů. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela asi 2,8 procenta na 44,92 dolaru za barel.

Ve středu ropa zareagovala na růst amerického akciového trhu poté, co se administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pokusila povzbudit důvěru investorů. Ve čtvrtek ale akciové trhy klesají a stáhly s sebou i ropu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
před 17 hhodinami

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:09

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025
Načítání...