Elektromobily Tesla nepůjde koupit za bitcoiny. Firmě se příčí jejich neekologická těžba

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Na Twitteru to oznámil zakladatel společnosti Elon Musk s tím, že důvodem pro rozhodnutí jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na stanovisko zareagoval propadem o přibližně pět procent, tvrdí agentura AP.

„Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi. Zejména uhlí má nejvyšší emise ze všech paliv. Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí,“ uvedl na sociálních sítích Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat. Začne je opět využívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí. Cena bitcoinu po Muskově rozhodnutí klesla o přibližně pět procent, a to na 51 847 dolarů (téměř 1,1 milionu korun). Tesla skončila den s poklesem o 4,4 procenta, uvedla AP.

Když Musk v únoru oznámil, že jeho firma investovala do bitcoinů až 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy korun) a začne bitcoiny přijímat jako platidlo, kurz nejznámější kryptoměny prudce posílil. Elektromobily Tesla se od března daly za bitcoiny pořídit ve Spojených státech a další země měly následovat.

Miliardář čelil kritice

Bitcoiny pro své fungování potřebují počítače a ty zase elektřinu. Počet zařízení a objem energie, které bitcoiny vyžadují, však stále roste a stejně tak stoupá i uhlíková stopa digitální měny.

Podle ekonomického webu The Street přichází Muskův krok poté, co společnost na konci dubna část svých bitcoinů prodala, a to v hodnotě 272 milionů dolarů. V souvislosti s tímto prodejem se na sociálních sítích objevila obvinění, že šéf Tesly záměrně vyšvihl cenu Bitcoinu co nejvýše a nyní vybírá zisky. Musk na to reagoval tím, že on sám nic neprodal a bitcoiny v osobním vlastnictví stále drží.

Dogecoin

Musk ještě před dvěma dny přitom uvažoval o tom, zda má Tesla začít přijímat platby v dogecoinech – jiné kryptoměně, kterou americký podnikatel letos zpopularizoval a výrazně dopomohl k raketovému růstu její ceny. Dříve také uvedl, že platby v dogecoinech začne přijímat jiná jeho firma, a to vesmírná společnost SpaceX.

„Chcete, aby Tesla přijímala dogecoiny?“ zeptal se Musk svých příznivců na Twitteru, kde má miliardář zhruba 53,9 milionu sledujících. 

Digitální měna dogecoin s logem psa původně vznikla jako vtip na sociálních sítích. I díky Muskovým letošním tweetům ale od začátku roku mnohonásobně zvýšila svou hodnotu, podle agentury Reuters se z ní stal sen spekulantů. Musk nicméně o uplynulém víkendu strmý růst dogecoinu otočil v prudký pád o více než třetinu dosažené hodnoty, když ho v komediální show Saturday Night Live znevážil.

Zpráva, že Tesla přestane přijímat bitcoiny jako platbu za svá auta, by podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka neměla dostat bitcoin pod větší prodejní tlak. „Od začátku týdne bitcoin ztratil 13,8 procenta. Ze svého maxima pak ztrácí přes dvacet procent a historicky stačila k otočení trendu korekce kolem třiceti procent. Bitcoin má tak prostor k propadu až ke 45 000 dolarů, kam mu pomůže především psychologický efekt, jelikož nálada na trhu zůstává dobrá a důvěra v trh by měla cenu znovu dostat nad 50 000 dolarů,“ myslí si Hájek.

Poslední vývoj podle ředitele společnosti Bitstock.com Martina Stránského ukazuje, jak jsou kryptoměny citlivé na prohlášení takzvaných influencerů, tedy lidí, kteří hlavně na sociálních sítích dokážou ovlivňovat davy. „Většinou ale negativní zprávy nemají dlouhodobější vliv a představují spíše impulz pro uzavření pozic pro krátkodobé investory. Očekávám, že se po bezprostředním propadu cena vrátí nad 55 000 dolarů,“ řekl Stránský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 hhodinami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 10 hhodinami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 23 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 23 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 23 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
21. 1. 2025

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
21. 1. 2025Aktualizováno21. 1. 2025

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
21. 1. 2025
Načítání...