Ekonomika většiny zemí ožila a nabírá na tempu, míní šéfka MMF Lagardeová

Dlouho očekávané oživení globální ekonomiky již zapustilo kořeny, asi tři čtvrtiny světa nyní zažívají nejsilnější hospodářský vzestup od začátku desetiletí. V projevu na Harvardově univerzitě to ve čtvrtek řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Naznačila tak, že MMF by mohl příští týden výhled růstu globální ekonomiky zlepšit.

V červenci MMF odhadl, že příští rok vykáže globální ekonomika růst o 3,6 procenta, což by bylo nejvíce od roku 2011. Světová ekonomika tak zřejmě prolomí období stagnace, které nastalo po recesi v letech 2007 až 2009.

Ekonomice podle Lagardeové značně pomáhá oživení cen komodit po jejich propadu v letech 2014 a 2015. To podpořilo růst v mnoha rozvojových zemích. Vrací se i důvěra do Evropy, která se potýká s vysokými dluhy vlád a problémem slabých bank.

Lagardeová ale také upozornila, že rozdíl v příjmech mezi bohatými a chudými se zvyšuje. Vyzvala proto jednotlivé země, aby využily příznivějších ekonomických podmínek pro přijetí reforem, které by mohly podpořit prosperitu. Například reformy, které zvýší boj s korupcí anebo zajistí pomoc při péči o děti, aby se ženy mohly vrátit do práce. „Reformy jsou mnohem účinnější a snadněji realizovatelné, když jsou ekonomiky zdravější,“ řekla Lagardeová.