Drahá čokoláda i neúroda ořechů. Vánoční cukroví letos podraží

Vánoční cukroví bude letos ve většině pekáren a cukráren oproti předchozím letům dražší, a to hlavně kvůli nárůstu cen čokolády, ořechů nebo másla. Vyplývá to z informací, které České televizi poskytl Svaz pekařů a cukrářů v ČR a oslovené pekárny a cukrárny. Zdražení čokolády způsobila špatná úroda kakaa v západní Africe, na cenách ořechů se projeví zase jarní mrazy, kvůli kterým letos Česko zažívá podprůměrnou sklizeň. Pekaři a cukráři napříč republikou již přijímají první objednávky na vánoční mlsání.

Přestože hlavní vlna pečení vánočního cukroví začne pekařům a cukrářům až na přelomu listopadu a prosince, už teď je jasné, že náklady na výrobu cukroví budou oproti loňsku vyšší. A to hlavně kvůli dražším vstupním surovinám. „Velké riziko je cena kakaa a čokolády, u které se očekává, že nahoru půjde naprosto razantně. Její dovozci nás ale ubezpečují, že do konce roku by to nemuselo být tak drastické. Už teď je ale čokoláda dražší než v minulých letech,“ upozornil Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Pekaře a cukráře podle něj navíc znepokojuje taky vývoj cen másla. „Sledujeme to s napětím. Další zdražení by ve finále mohlo mít větší vliv na cenu než čokoláda,“ obává se Hlavatý.

Přicházejí první objednávky

Lidé, kteří nepečou cukroví doma, se už s prvními objednávkami na cukráře a pekaře obrací. Přibývají například v českobudějovickém bistru Vypečený okno. Zatímco loni tam nabízeli zákazníkům kilo cukroví za dvanáct set korun, letos vyjde o stovku dráž.

Podle spoluprovozovatele bistra Emila Jirouška za tím stojí právě dražší přísady. „Čokoláda je dražší určitě o třetinu. U másla jsme taky o nějakých dvacet až pětadvacet procent nahoře. Už teď stojí šedesát korun. A to má podle prognóz jít ještě o nějakých deset korun nahoru. To bude vražda,“ uvedl Jiroušek. Jak ale podotýká, raději prý promítnou cenu za kvalitní čokoládu do finálních výrobků, než aby museli snižovat jejich kvalitu.

První zákazníci už se obracejí taky na Olgu Kunovou z jihlavského rodinného cukrářství Cukroví od Kuny. Objednávky zde spustili jako obvykle 1. října. Dohromady budou letos péct 350 kilogramů cukroví – osmdesát kilogramů už si přitom lidé stihli zarezervovat. Podle Kunové si zájemci i přes zdražení zbytek cukroví předobjednají v nejbližších dnech.

I u Kunů museli cenu navýšit. Zatímco loni vyšel kilogram cukroví na 850 korun, letos to bude 930 korun. „Naštěstí se nás moc nedotklo zdražování ořechů. Máme totiž rozsáhlé příbuzenstvo a věrné zákazníky, kteří nás ořechy zásobují,“ prozradila Kunová. Na cukroví jich přitom každoročně spotřebují kolem padesáti kilo. „Nejhorší je pro nás zdražení čokolády. Ale všechno zdražilo o trochu. Cukr, mouka, nejhorší bude máslo,“ obává se Kunová.

Přestože ceny čokolády nebo ořechů rostou, například v jindřichohradeckém Cukrářství Lavendy s cenou hýbat nechtějí. „Loni u nás jeden kilogram cukroví vyšel na 1340 korun a letos by to mělo být podobné. Nemáme v plánu výrazně zdražovat,“ prozradila majitelka cukrářství Vendula Vytisková. Aby mohli zachovat podobnou cenu, upraví ale mix cukroví, které zákazníkům nabídnou. Tím ušetří část nákladů za drahou čokoládu nebo ořechy.

Neúroda v Africe i Česku

Kakao, ze kterého se čokoláda vyrábí, zaznamenalo letos na světových komoditních trzích výrazný vzestup. Jeho cena se od začátku roku zvýšila o třiaosmdesát procent, a to zejména kvůli nepříznivému počasí v západní Africe, které výrazně ovlivnilo tamní úrodu kakaovníků. Cenu v tuzemsku pěstovaných vlašských ořechů zase nepříznivě ovlivnil jarní mráz. Ten spálil květy, stromy tak zůstaly bez plodů. „Na většině území ořechy zmrzly. V některých oblastech na Moravě nebo ve Slezsku ale budou. Obecně mráz více zasáhl údolí, méně výše položená místa,“ informoval Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
07:42Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 10 hhodinami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 10 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
včera v 15:50

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
včera v 13:47

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
včera v 06:00

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025
Načítání...