Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s dalšími podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat ztrátovou černouhelnou firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků.
Do hry o záchranu OKD se hlásí miliardář Paukner. Požaduje ale insolvenční řízení
„Jsme připraveni pomoci státu s provozem OKD tak, aby byl co nejefektivnější,“ řekl Paukner. Podle něj nyní začínají jednání se státem.
Mateřská společnost New World Resources (NWR) podle Pauknera nyní OKD „vysává“ na půjčkách, za které si na úrokových sazbách inkasuje šest až sedm procent. Podotkl, že v dnešní době jde o naprosto netržní úrokové sazby.
Právě závazky a nevýhodně uzavřené smlouvy mimo jiné na nákup či servis důlních zařízení nebo elektřinu a plyn jsou podle Pauknera důvodem, proč podnikatelé nechtějí do OKD investovat už nyní.
AHG navrhuje účast státu na záchraně
Firma OKD je přes úsporná opatření ztrátová, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Její nový vlastník skupina Ad Hoc Group (AHG) tvrdí, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. V úterý by měli zástupci AHG jednat s ministry.
AHG navrhla, aby se na záchraně společnosti OKD podílel stát. Tento návrh podle mluvčího AHG Romana Paříka ušetří minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.
Varianty podle Babiše
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že mezi varianty řešení situace OKD patří odkoupení dluhů a akcií mateřské společnosti NWR státem nebo teoreticky i společná firma či jiná participace mezi oběma stranami.
Za nejlepší variantu označil „funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD“. „Doporučil bych variantu, aby se firma očistila od všech svých závazků a dlouhodobých smluv, které pravděpodobně nejsou výhodné,“ řekl. Tato varianta je podle něj nejlepší za podmínky, že firma bude fungovat dál.
Předseda představenstva OKD Dale Ekmark v písemném prohlášení uvedl, že hrozí i sociální dopady. Pokud má váhu hlas našich 13 tisíc zaměstnanců a jejich rodin, žádáme vládu, aby zvážila plán, který společnost OKD předložila a který podpořila i skupina AHG, uvedl.
Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v pondělí řekl, že neřízená insolvence je nejhorší možné řešení situace a kromě ekonomických a sociálních dopadů by mohla v moravskoslezském regionu vést i k ekologické katastrofě.
Podle něj v případě neřízené insolvence hrozí, že OKD nebude mít od prvního dne insolvenčního řízení zajištěné dostatečné finanční zdroje a hrozí nebezpečí, že insolvenční správce nebude mít dostatek času seznámit se s problematikou technicky náročného důlního provozu.
- Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.
- Vlastník OKD, společnost NWR (tu vlastní AHG) loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 milionů korun o rok dřív.
- Zdroj: ČTK, ČT24