Další rána pro Sazku: Trafiky odpojují terminály

Praha - Sázkařům se o víkendu nedařilo podat tikety ve hře o jackpot Sportky. Trafiky a řada čerpacích stanic totiž odpojují terminály Sazky. Bojí se, že loterijní společnost zbankrotuje a přijdou o složenou kauci až 70 000 korun. Informují o tom dnešní Hospodářské a Lidové noviny. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení a na počátku minulého týdne přiznala, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce. Ředitel Sazky Aleš Hušák si ale problémy nepřipouští. Vše má vyřešit jím dohodnutý úvěr. Ten chce zastavit majetkem a dokonce i logem Sazky. Zahájení jednání o insolvenčním návrhu na Sazku Městský soud v Praze začátkem března stanovil na 21. dubna.

Ránu za ranou dostává Sazka, dosud největší loterijní společnost v zemi. Dneškem na ni směřuje třetí insolvenční návrh. Do úpadku ji chce poslat už i jeden z členů jejího nejužšího vedení - místopředseda představenstva Roman Ječmínek, jinak prezident Autoklubu. Firma nemá peníze a řada trafikantů přestává přijímat sázky.

Trafikanti se bojí, že přijdou o peníze složené v Sazce. Ty mohou dosahovat až 120 tisíc korun. V tuto chvíli nikdo nedokáže odpovědět na otázku, kolik terminálů nařídila vypnout sázková společnost a kolik jich raději preventivně vypnuli obchodníci sami. Mobilní operátoři vypnuly dobíjení telefonů na terminálech už v pátek. Sazka jim podle informací České televize dluží více než 200 milionů korun. „Mám informace, že už bylo posláno několik stížností za to, že nebyly doplaceny výhry,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Zaměstnankyně trafiky:

„Nepříjmáme sázky, protože sama Sazka nám poslala informaci, že nemáme přijímat platby ani vyplácet platby.“

Podat sázenku do hry o nedělní jackpot Sportky ve výši 149 milionů korun bylo v Praze takřka nemožné. Na některých trafikách se objevilo oznámení, že „z technických důvodů“ není možné sázenky podat. Trafiky pod značkami Relay a Inmedio přitom provozuje společnost HDS Retail. Příkaz odpojení terminálů přišel právě z vedení této společnosti. „Snažíme se Sazku přimět k jednání, proto jsme terminály odpojili,“ sdělil v neděli šéf HDS Retail Richard Kalhous.

U některých benzinek se podle informací Lidových novin přestaly vyplácet také větší výhry z online her, jako je například Keno. Pumpaře prý varovalo interním doporučením vedení Benziny. Mluvčí společnosti Václav Loula to ale oficiálně nepotvrdil. Mluvčí Sazky Jan Tuna před odmítáním sázek i výplat varuje. „Žádnou informaci o uzavírání terminálů nemáme. Bylo by to porušení smlouvy,“ uvedl Tuna. Porušením obchodní smlouvy se Sazkou by bylo i zadržování výher.

Aleš Hušák, generální ředitel Sazky v lednu 2011:

„Celý ten příběh je o krátkodobém výpadku likvidity, který je běžný u všech velkých společností.“

V současné době, kdy odbory Sazky hrozí stávkou, mobilní operátoři vypnuli dobíjení na terminálech a trafikanti stahují ze Sazky svoje kauce, se vládce Sazky Aleš Hušák nadále tváří, že vše vyřeší. Češi již ovšem ztrácejí důvěru a přestávají sázet. Před dvěma měsíci vystoupil Hušák v České televizi a čišel sebevědomím, čísla ovšem nemilosrdně odhalují, že už tehdy hrál mimikry a musel si jich být vědom.

Hušák v lednu například popíral více než miliardovou pohledávku podnikatele Vítka. „Není to pravda, žádné pohledávky neexistují, pane redaktore, neexistují. Je třeba tyto věci studovat,“ podotkl v ČT ředitel Sazky. Mezitím se ovšem přihlásilo dalších dvanáct věřitelů.

Hušák rovněž v lednu popíral, že by za Sazku vyjednával jeho dlouholetý přítel Martin Ulčák. Ten se stal jedním ze zájemců, kteří o Sazku bojovali. Zároveň za ni oficiálně vyjednával třeba s podnikatelem Radovanem Vítkem. „Pozice pana Ulčáka je pro mě záhadou. Nepochybně se v určitém okamžiku nacházel ve střetu zájmů, o tom není pochyb,“ řekl Jiří Kejval, místopředseda ČOV.

Sazka splácí miliardou ročně dluhy za vysočanskou O2 arenu. Přestože ji nazývá sportovním stánkem, poslední mezistátní hokejový zápas se v ní odehrál loni v říjnu. A hokejová Slavia chce vysočanskou arénu opustit kvůli vysokému nájmu. „Aby Sazka mohla financovat tuto arénu, tak bylo potřeba vytvořit účelovou organizaci, což je společnost Zelený ostrov,“ prohlásil Kejval. Hušák ale tvrdil, že občanské sdružení Zelený ostrov je na Sazce nezávislé.

Sazka rovněž oznámila, že nemá peníze na výplatu milionové výhry pro muže z Českých Budějovic. „Myslím si, že během dvou dnů tady dovyprávíme příběh toho nejčerstvějšího multimilionáře, který vyhrál 106 milionů korun, možná jeden z nejkrásnějších příběhů, které jsem zažil v Sazce,“ konstatoval dříve ředitel Sazky. Zmíněný multimilionář se ale se svým „tučným“ tiketem může nechat leda tak vyfotit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zástupci vlády a odborů budou jednat o zvýšení platů, koalice projedná rozpočet

Zástupci vlády a odborů budou ve čtvrtek pokračovat ve vyjednávání o růstu platů ve veřejném sektoru pro letošní rok. V poledne se sejdou ve Strakově akademii. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) i předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedli, že by se dohoda ve čtvrtek mohla uzavřít. Na schůzku o platech by mělo navázat koaliční jednání o návrhu letošního státního rozpočtu.
před 1 hhodinou

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 6 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 21 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
20. 1. 2026

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
20. 1. 2026

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
20. 1. 2026Aktualizováno20. 1. 2026

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...