ČSA si půjčily od firmy v likvidaci

Praha - České aerolinie mají finanční potíže. Proto si půjčily 2,5 miliardy korun od státní firmy Osinek, která je v likvidaci. Řada právníků považuje takový způsob za nestandardní. Myslí si také, že by mohlo jít o nepovolenou veřejnou podporu. Varovný prst nad státními dotacemi do aerolinek v potížích již v minulosti zdvihla také Evropská unie.

České aerolinie zápasí s nedostatkem peněz. To dokazuje i hluboká ztráta, do které se dopravce během prvního čtvrtletí propadl. Ta podle informací České televize přesahuje miliardu korun. Dozorčí rada o ní bude jednat příští týden. Ilona Vysoudilová z tiskového odboru ČSA pro Českou televizi uvedla, že půjčené peníze budou použity na další investice a leasingové splátky letadel. Dodala, že úvěr byl poskytnut za standardních tržních podmínek.

Půjčka od Osineku je prý jistější

ČSA by měly splatit úvěr do konce příštího roku. Podle vedení aerolinií je půjčka od Osineku výhodnější, než kdyby si půjčovala u bank. U státní firmy se totiž nemusí obávat komplikací, které jsou v době finanční krize na bankovním trhu časté. Právníci však upozorňují, že půjčka od společnosti, která je v likvidaci, je přinejmenším nestandardní.

Advokát Stanislav Servus pro ČT:

„Není obvyklé, aby firma, která je v likvidaci, půjčovala tak vysoké částky.“

Ministerstvo financí však na úvěru ústy Tomáše Uvíry nic nestandardního nevidí. Přesto půjčka od státní firmy vzbuzuje i další otazníky. Stanislav Servus přemítá, že tento krok lze za určitých okolností považovat za veřejnou podporu.

Už v minulosti Evropská unie upozornila na to, že státní dotace do aerolinek, které mají finanční problémy jsou nepřípustné. Tento problém například řešila i italská Alitalia. „Problémů od EU se nebojíme. Nechali jsme si na to udělat právní rozbory,“ zdůraznil nebojácnost ministerstva Tomáš Uvíra.

Skeptici tvrdí, že cena aerolinek je nulová

Stát chce České aerolinie prodat. Původně se o dopravce ucházeli čtyři zájemci, vláda pustila do druhého kola pouze dva z nich. O České aerolinie se v privatizaci utkají dvě konsorcia. Travel Service-Unimex Group a francouzko-nizozemské Air France-KLM. Kolik za národního dopravce nabídnou, ale zatím zůstává otazníkem.

Teprve příští týden začnou zájemci s hloubkovou kontrolou ČSA. Její výsledky by měly být hotovy koncem června. Názory na cenu Českých aeroliníí se mezi analytiky rozcházejí. Nejčastěji se mluví o částce v rozmezí tři až 5 miliard korun. Skeptici dokonce tvrdí, že hodnota národního dopravce je nulová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
17:57Aktualizovánopřed 34 mminutami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 43 mminutami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 14 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
včera v 20:19

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
včeraAktualizovánovčera v 18:33

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
včeraAktualizovánovčera v 16:57

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
včera v 10:17

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...