Čínská centrální banka považuje veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné

Čínská centrální banka označila všechny kryptoměnové transakce za nezákonné. Uvedla rovněž, že tyto transakce musí být zakázané, informovala agentura Bloomberg. Zpráva vedla k oslabení nejznámější kryptoměny bitcoin i dalších digitálních měn.

„Ve vzduchu je cítit určitá panika,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Joseph Edwards ze společnosti Enigma Securities, která zprostředkovává obchodování s kryptoměnami.

Centrální banka považuje za nezákonné rovněž poskytování služeb zahraničních kryptoměnových burz v Číně. Podle agentury Reuters také slíbila důrazné kroky k potírání „spekulací s virtuálními měnami a souvisejících finančních aktivit“ s cílem „ochránit majetek lidí a udržet ekonomický, finanční a sociální řád“.

„Zahraniční burzy s virtuálními měnami, které využívají internet k nabídce služeb v Číně, jsou rovněž nezákonné,“ uvedla centrální banka podle serveru CNBC. Dodala, že pracovníci těchto burz budou čelit vyšetřování.

Banka ve své zprávě kritizuje negativní vlivy kryptoměn na finanční systém a jejich využívání při praní špinavých peněz a další kriminalitě. Čína již v květnu oznámila, že v rámci svého boje proti finančním rizikům a spekulantům zasáhne proti těžbě bitcoinů a obchodování s nimi.

Cena bitcoinu klesla o víc než pět procent

Cena bitcoinu v reakci na vyjádření čínské centrální banky sestoupila pod 42 tisíc dolarů (zhruba 910 tisíc korun). Předtím se pohybovala nad hranicí 45 tisíc dolarů. Krátce po 14:30 SELČ se bitcoin prodával za zhruba 41 400 dolarů. Za posledních 24 hodin tak jeho cena vykazovala pokles o více než pět procent, plyne z údajů serveru Bitstamp.

„Čína vzala bitcoinu vítr z plachet,“ prohlásil spoluzakladatel úvěrové kryptoměnové společnosti Lexo Antoni Trenchev. Cena bitcoinu se na jaře vyšplhala na maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. Pak ale výrazně klesla a v létě sestoupila až pod 30 tisíc dolarů.

I další kryptoměny ztrácejí

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy jde o dosud nejsilnější signál Pekingu, že vůči kryptoměnové komunitě hodlá rázně vystupovat. Ztrácejí také další kryptoměny, včetně druhé nejvýznamnější etherea. Čína totiž představuje z globálního hlediska klíčový kryptoměnový trh.

„Investoři do kryptoměn však nemohou pokládat krok čínských úřadů za zcela nečekaný, neboť Peking proti celé tamní technologické sféře postupuje restriktivněji již od druhé poloviny loňska,“ připomněl Kovanda. 

Podle makléře Wood & Company Petra Beneše je krok čínské centrální banky pochopitelný, protože nezávislé kryptoměny mohou rozkolísat standardní národní měny a postupem času je třeba i nahradit. „Pokud bude role Bitcoinu jako prostředku směny v celosvětovém měřítku růst, budou muset podobný krok zvážit i všechny ostatní centrální banky světa.“

„Krok čínské centrální banky ještě více odsouvá kryptoměny v největší komunistické zemi do šedé zóny. Dosud se ale žádné zemi nepodařilo kryptoměny z ekonomiky zcela odstranit. Z jejich decentralizované podstaty to ani nelze. V příštích dnech to bude znamenat výkyv cen bitcoinu či etherea směrem dolů, nicméně trh si podle mého názoru na situaci velmi rychle zvykne,“ dodal ředitel obchodníka Bit.plus Martin Stránský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025
Načítání...